27 Eylül 2021, Pazartesi

4. ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ BAŞLADI

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı desteğiyle Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin ev sahipliğinde İlmi Etütler Derneği tarafından gerçekleştirilen 46 farklı ülkeden 100 araştırmacının katıldığı 4. Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi Nevşehir’de başladı. Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, “Göç ve mültecilik dünyanın en büyük sorunudur” dedi.

YTB desteğiyle Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 4.Uluslararası Öğrenciler ve Sosyal Bilimler Kongresi başladı. Kongreye Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve 46 farklı ülkeden 100 araştırmacı katıldı.

Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren kongrenin bu yılki teması olan göç ve mültecilik konularına dikkat çekti. Türkiye’nin 6 milyon civarında yurt dışında yaşayan vatandaşları olduğunu bildiren Eren, “Dünyada 6 buçuk milyon Türk yaşıyor ve bunun 5 milyonu Avrupa’da yaşıyor. Buradaki vatandaşlarımızın sorunlarına ilişkin hem içeride hem dışarıda proje uygulamaya çalışan bir kurumuz. Kongremizin bu yılki temasını oluşturan göç ve mültecilikte bugün tüm ülkeleri ilgilendiren acil bir meseleyi teşkil ediyor. Bugün dünya çağında göç hareketliliği tarihte hiç olmadığı kadar maalesef yüksek seviyelerde seyrediyor” şeklinde konuştu.

Türkiye Üzerine Düşeni Yapıyor

Göç ve mülteciliğin son yıllarda dünyanın karşı karşıya geldiği en önemli sorunların başında geldiğini belirten Başkan Eren,  “Türkiye bu anlamda üzerine düşeni yapmaktadır. Tabi göç ve mültecilik en önemli mesele dedik ama bir sorun olarak göç ve mülteciliğin altında yatan soruna da bakmak lazım. Maalesef dünya coğrafyasında bir gelir eşitsizliği var. İnsan hakları açısından bölgeler arasında uçurumlar var. Maalesef dünyadaki mevcut küresel paradigma bununla alakalı çözüm üretmekte çaresiz kalıyor. Sosyolojinin de gereği olarak bölgeler arası göç insanlık tarihinden itibaren olan bir şey ama son yıllardaki göç ve mültecilik hareketliliğine baktığımız zaman trajedilerin çok büyük olduğunu görüyoruz. Bu anlamda sadece Türkiye’nin değil tüm uluslararası mekanizmanın ilgilendiği bir konudur. Sosyal Bilimler kongresinde yüzün üzerinde tebliğ var. Yüksek Lisans ve doktora öğrencilerimiz sunumlarını yapacaklar” diye konuştu.

Kongrede konuşan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı ise, “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde böyle bir hoşgörü ortamının buluşmasından çok mutluyuz. YTB’nin özellikle uluslararası öğrenciler üzerinde yaptığı çalışmaları onur vericidir” dedi.

NEVÜ’de düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi açılış konuşmalarının ardından oturumlarla devam etti.

 

 

Hakkında: zumreOrg42

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.