17 Ekim 2021, Pazar

Akıllı Evler İçin Bir Sonraki Adım: Kulakların İnterneti

Evler yıllar geçtikçe daha ​​akıllı hale geliyor. Ancak yeni nesil akıllı evler, Case Western Reserve Üniversitesi’nden iki bilim insanının “Kulakların İnterneti” dediği şeyi sunabilir.

Bugünün akıllı ev aletleri; eğlence sistemleri, güvenlik kameraları ve aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri birbirleriyle ve internet ile bağlıdır. Bilgisayar veya akıllı telefon uygulamalarıyla uzaktan erişilebilir ve kontrol edilebilirler. Ticari, endüstriyel veya devlet binalarını birbirine bağlama teknolojisi, “Nesnelerin İnterneti” veya IoT olarak anılır.

Ama şimdi Case School of Engineering’de elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi profesörleri yeni bir sensör takımı ile deney yapıyor. Bu sistem, bir binadaki insan ve hayvanlarla ilişkili titreşimleri, sesleri hatta belirli yürüyüşleri veya diğer hareketleri belirlemekle kalmayacak, aynı zamanda mevcut ortamdaki elektriksel alanda meydana gelen ince değişiklikleri de okuyacaktır. Geleceğin evi, duvarlara ve zemine sadece birkaç küçük, gizli sensör ve invaziv kameralara ihtiyaç duymadan aktivitenize uyum sağlayan bir bina olabilir.

‘Dinleyen’ Bir Bina

Elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimlerinde yardımcı doçent olan Ming-Chun Huang: “İçerideki insanları dinleyebilecek bir bina yapmaya çalışıyoruz. İnsan kulağına benzer prensipler kullanıyoruz; titreşimlerin alındığı ve algoritmalarımızın belirli hareketlerinizi tanımlamak için bunları çözdüğü yerler. Bu yüzden ona“ Kulakların İnterneti ”diyoruz.”

Huang, insan yürüyüşü ve hareket takibi ile ilgili araştırmaya liderlik ederken, T. ve A. Schroeder Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Yardımcı Doçenti Soumyajit Mandal, insanların ve hatta evcil hayvanların varlığından kaynaklanan titreşim algılamalarına ve mevcut elektrik alanlarındaki değişikliklere odaklanıyor.

Mandal: “Aslında etrafımızda sabit bir 60Hz elektrik alanı var. İnsanlar biraz iletken olduğu için, alanı biraz kısaltıyorlar. Bu nedenle, bu alandaki rahatsızlığı ölçerek, sesle ilişkili titreşimler olmasa bile, onların varlığını hatta nefes almalarını belirleyebiliriz.”

Teknolojiyi, elektrik mühendisliği bölümünün konferans salonlarında kampüste ve Ohio Living Breckenridge Village’daki Smart Living Lab’de test ettiler.

Mandal, duvarlara ve bir odanın tabanına dört küçük sensör yerleştirdiklerini ifade ederek, gizlilikle ilgili endişeler için sistemin, insanların farklı yürüyüşlerini tanımak için kalibre edilebilmesine rağmen bireyleri tanımlayamayacağını söyledi.

Enerji Tasarrufu, Bina Güvenliği

Sistemin birçok fayda sağlayacağını düşünüyorlar…

Huang, “İlk avantaj, binalar için, özellikle aydınlatma ve ısıtmayla ilgili olarak enerji verimliliği olacak; sistemler, insanların bir odadan diğerine hareket etmelerine bağlı olarak, enerjiyi daha verimli bir şekilde tahsis edecek.”

Başka bir faydası da, bir binanın deprem veya kasırgada kritik öneme sahip olduğu, insanın doluluk durumuna bağlı olarak bir yapının yapısal bütünlüğünü ve güvenliğini takip etme ve ölçme yeteneğidir.

Huang, “Bu, gördüğümüz kadarıyla araştırılmamış. Ama biliyoruz ki, insanlar binalarda, özellikle eski binalarda, dinamik bir yük oluşturuyor. İnşaat Mühendisliği bölümündeki meslektaşımız YeongAe Heo ile işbirliği yaparak, zemindeki kişi sayısına veya o zemine nasıl dağıldıklarına bağlı olarak artan ağırlık veya yük nedeniyle yapısal hasar olup olmayacağını tahmin etmeye çalışıyoruz… “

The post Akıllı Evler İçin Bir Sonraki Adım: Kulakların İnterneti appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı