27 Eylül 2021, Pazartesi

Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) Burs Programı

DAAD – TEV Yüksek Lisans Burs

Bursun süresi:   9 – 24 ay arası
Bursun kapsamı:   ayda 850,00€, + sağlık sigortası + Almanya Türkiye arasında seyahat için her yıl belirli bir miktar + gerekli hallerde dil kursu desteği
Son başvuru tarihi: 28 Şubat 2019

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) tarafından  2019–2020  eğitim yılı için, Dil BilimleriDiş HekimliğiEczacılıkEdebiyat, Fen Bilimleri, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Matematik, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Sanat ve Tasarım, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Bilimler, Şehir Planlama ve Tıp dallarında lisans eğitimini tamamlayan başarılı gençlere master öğrenimi için müşterek burs verilecektir. (www.daad.de/international-programmes ve  www.hochschulkompass.de adreslerinden Almanya’da başvurmak istediğiniz üniversiteler ve master programları hakkında bilgi toplayabilirsiniz.. TEV-DAAD bursu ücretli programları finanse etmemektedir. Adaylar ücret gerektirmeyen ve Master’s Degree derecesi veren programları seçebilirler).  Ayrıca  www.daad.de  ve  www.daad-turkiye.org sayfalarından DAAD ve Almanya’da yükseköğrenim hakkında genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Başvuru şartlarından bazıları:

  • T.C. vatandaşı olmak ve 30 yaşından büyük olmamak, (1989 doğumlular müracaat edebilir.)
  • Yukarıda belirtilen dallarda ve ilgili alanlarda öğretim yapan YÖK’e bağlı Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki üniversitelerden birinde lisans son sınıfta, mezuniyet aşamasında veya bu üniversitelerde bir lisans programından mezun olmak,
  • 4’lük sistemde en az 3 lisans bitirme ortalamasına sahip olmak
  • Öğrenimin gerektirdiği yabancı dili (İngilizce veya Almanca) yüksek lisansı sürdürebilecek düzeyde bilmek

Burs işleyişi ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi için lütfen Türk Eğitim Vakfı’nın ilgili sayfasını inceleyiniz: www.tev.org.tr/burslarimiz/detay/TEV-DAAD-Almanya-burslari/356/2622/0

DAAD başvuru formu: www.daad.de/medien/deutschland/stipendien/formulare/forschungsstipendium_en.pdf

Türk Eğitim Vakfı (TEV) başvuru formu:  yurtdisi.tev.org.tr/ 

Referans yazısı şablonu: www.daad.de/medien/deutschland/stipendien/formulare/recommendation.pdf 

Okumak istediğiniz bölümle İlgili olarak detaylı bilgi formunu doldurmayı unutmayınız: https://www.daad.de/deutschland/stipendium/hinweise/de/8527-formulare-und-downloads/

  • Tüm başvuru belgeleri sadece A4 ölçüsünde hazırlanmalı ve düzgünce telli şeffaf bir dosyaya takılmalıdır,
  • Lütfen önlü arkalı çıktı almayınız, belgelerinizi zımbalamayınız ve A4 dışında bir ölçüde hazırlamayınız.
  • Başvuru dosyanızı lütfen en geç bursun son başvuru tarihine kadar Türk Eğitim Vakfı İstanbul Genel Merkezine iletiniz. Postadan veya farklı sebeplerden dolayı gecikmeli gelecek başvurular kabul edilmeyecektir.
  • İki adet olarak istenen belgelerin bir asıl, diğeri fotokopi olabilir.

Yüksek Lisans öğreniminin tamamını Almanca yapacaklar hariç diğer adayların, TOEFL IBT notunun en az 79–80 veya IELTS Akademik notunun en az 6,5 olması gerekmektedir. Bu sınav sonuçlarından herhangi birine sahip olanlar, bir örneğini başvuru dosyası ile birlikte TEV’e iletmelidir. Sınav sonucu olmayanlar IELTS veya TOEFL düzenleyen kurumlardan alacakları sınav sonucunu en geç 15 Mart 2019 tarihine kadar TEV’e ulaştırmak zorundadır. Sınav harçları ve diğer giderler müracaatçılar tarafından karşılanacaktır.

Almanca dil yeterliliği için adayların şu hususlara dikkat etmesi gereklidir:

Almanya’da Almanca bir programa başvuracağını beyan eden adayların, burs başvurusu esnasında Almanca dil yeterlilik belgesi sunması gerekmektedir. Almanya’daki üniversitelerde Almanca master programlarına başvuru sırasında Almanca dil yeterliliğinin ispatlanması için Abitur, DSD 2, TestDaf (TDN 4-5), DSH 2-3, Goethe Zertifikat C2 veya Telc Deutsch C1 belgelerinden biri yeterli kabul edilmektedir. Dolayısıyla bu belgelerden herhangi biriyle DAAD-TEV master bursuna da başvurulabilir. Ayrıca, DAAD-TEV ortak master bursuna başvuru sırasında Almanca bir master programında okumak istediğini beyan eden adayların Goethe B2/C1 veya Telc B2 belgelerinden birini sunması halinde, yalnızca burs başvurusu için bu belgeler de kabul edilecektir. Ancak Almanya’daki master programlarının tamamında Goethe B2/C1 ve Telc B2 belgelerinin kabul edilmediği dikkate alınmalıdır. Almanca bir master programının şartlarına uygun, doğru Almanca dil belgesini sunmak tamamen başvuran adayın sorumluluğundadır. DAAD-TEV ortak master bursuna başvurup bursu almaya hak kazanan bir adayın elindeki yabancı dil belgesinin başvurulan master programı tarafından yeterli görülmemesi halinde, bundan DAAD veya TEV sorumlu tutulamaz. Bu sebeple DAAD-TEV bursuna başvurmadan önce başvurmayı düşündüğünüz master programlarının hangi Almanca veya İngilizce dil belgesini kabul ettiğini öğrenmenizi ve planlamanızı buna göre yapmanızı öneriyoruz.

Almanca dil yeterlilik belgesini bursun son başvuru tarihine yetiştiremeyen adaylar, daha erken bir tarihte DAAD ofisleri ile temasa geçerek, ücretsiz OnSet Almanca sınavına girebilir ve bu sınavdan B2 veya üzeri bir sonuç aldıkları takdirde başvurularını yapabilir. Bu durumdaki adayların da Testdaf, DSH, Goethe veya Telc Deutsch belgelerinden birini en geç 15 Mart 2019 tarihine kadar TEV’e ulaştırması gerekmektedir. Onset Almanca sınav sonuç belgesi Almanca master programlarına başvuru sırasında geçerli kabul edilmemektedir.

Almanya’da belirli bir bölüm için şart koşulan yabancı dil yeterlilik belgesi ve dil seviyesi üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Almanya’daki üniversiteler bu şartları kendileri belirler. Lütfen okumak istediğiniz bölümler için şart koşulan dil seviyesi ve talep edilen sınav sonuç belgesinin ne olduğundan emin olunuz. Dil yeterlilik koşullarını okumak istediğiniz programın internet sitesinde, genellikle başvuru şartları başlığı altında bulabilirsiniz. Bursa başvurmadan önce, başvurmayı düşündüğünüz master programlarının kabul ettiği yabancı dil belgelerinin ne olduğunu öğrenmek, burs başvurusu ve master başvurusu için ayrı ayrı sınavlara girme zahmetinden sizi kurtaracak ve başvuru süreçlerini doğru yönetmenize yardımcı olacaktır. 

Gerek İngilizce gerekse Almanca dil yeterlilik sınavları belli aralıklarla yapıldığından, burs başvurunuzun eksik veya geç sunulan bir belge sebebiyle reddedilmemesi için, bir an evvel sınav takvimlerini öğrenmenizi ve zaman planlamanızı yapmanızı öneriyoruz! 

İngilizce bir master programına başvuracak adaylar, bursa hak kazandıkları takdirde, Almanca seviyelerini belirlemek üzere, Onset Almanca sınavına ücretsiz olarak DAAD Danışma Merkezlerinde girebilir.
Öğrenimini İngilizce yapacak olan adaylardan iyi derecede Almanca bilgisine de sahip olup bunu belgelemek isteyenler, isterlerse burs başvurusu sırasında Ondaf sınavına girebilir. 

OnSET sınavı hakkında:

DAAD burslarından birine başvuracak adaylar Almanca seviyelerini belgeleyebilmek için, OnSET sınavına DAAD İstanbul veya Ankara Danışma Merkezlerinden birinde girebilirler. OnSET’e girmek isteyen adayların İstanbul veya Ankara Danışma Merkezlerimizden biriyle iletişime geçerek TAN (Transaktionsnummer) alması gerekmektedir.

TAN’la www.onset.de adresinden sınav merkezi olarak İstanbul veya Ankara Danışma Merkezlerimizden birini seçerek Ondaf sınavına kaydınızı yapabilirsiniz. Danışma Merkezlerimizde Ondaf sınav hizmeti yalnızca DAAD burslarından birine başvuran adaylar için sunulmaktadır. OnSET sınavının Almanya’da yükseköğrenim başvurularında herhangi bir geçerliliği yoktur.

OnSET sınavı Danışma Merkezlerimizde bilgisayar başında internet ortamında gerçekleşmektedir. Sınava girebilmeniz için geçerli resmi kimliğinizin, kullanıcı adı ve şifrenizin yanınızda olması gerekmektedir.

RWTH Aachen Üniversitesi tarafından RWTH International Academy işbirliğiyle ücrete tabi master programları sunuluyor. DAAD-TEV bursiyerleri bu master programlarından birine başvurup da kabul aldıkları takdirde, kısıtlı sayıda bursiyer için ücret muafiyeti uygulanabiliyor. RWTH Aachen RWTH International Academy işbirliğiyle sunulan programlar hakkında www.academy.rwth-aachen.de/en/education-formats/msc-degree-programmes adresinden ve DAAD-TEV bursiyerlerine ücret muafiyeti uygulamasıyla ilgili www.daad-turkiye.org/imperia/md/content/informationszentren/ic-istanbul2/rwth_aachen_international_academy_ausschreibung_fellowship_for_turkish_engineers_jg_2018.pdf adresinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu uygulama yalnızca DAAD-TEV master bursuna hak kazanan bursiyerler için geçerlidir ve şartları tamamıyla RWTH International Academy tarafından belirlenmektedir. Bu programlara başvurmak isteyen adaylara, DAAD-TEV ortak master bursuna hak kazandıkları takdirde DAAD-TEV tarafından bir yazı verilecektir. 

BAŞVURU VE DOSYA TESLİM ADRESİ:

Türk Eğitim Vakfı, Eğitim Müdürlüğü,
Büyükdere Cad. No:111 Kat:8
34349/Gayrettepe/İSTANBUL
Tel:   444 0 838
Faks: 0212 272 62 17
E-posta adresi: yurtdisiburs@tev.org.tr

Burs hakkında bilgi almak ve OnSet Almanca/İngilizce sınavı randevusu için:

DAAD- Istanbul Danışma Merkezi

Sıraselviler Cad. 78
34433 Beyoglu/Istanbul
Tel:     0212 249 34 62
Faks: 0212 249 34 64
E-Mail: istanbul@daad-turkiye.org

DAAD- Ankara Danışma Merkezi

Bulvar Palas Is Merkezi B-Blok Nr. 96/97
06640 Bakanliklar – Ankara
Tel:     0312 419 35 54
Faks: 0312 419 35 54
E-Mail: ankara@daad-turkiye.org

Hakkında: forumprg

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.