25 Ekim 2021, Pazartesi

Amazon Tıbbi Kayıtları Okuyan Yazılım Yaptı

Yıllar geçtikçe Amazon medikal sektörde, eskimiş tıbbi verilerin denizlerine anlam katan bir yazılımla daha fazla ses çıkarıyor. Bu, Amazon’un yapay zekaya ve hatta bulut teknolojisine odaklanmış yeteneklerini kullanma konusundaki ilgisini takip edenler için sürpriz olmayacaktır.

Yakın zamanda yayınlanan bir haberle, Amazon, hasta tıbbi kayıtlarını yapabileceği, doktorlara, sağlık ekiplerine ve hastanelere yardımcı olabilecek tıbbi kayıt madenciliği yapabilen bir yazılımı olduğunu duyurdu.Yazılım, sağlık profesyonellerinin daha iyi kararlar alabilmeleri için bilgi anlamında yardımcı olabilir.

Bununla birlikte bu kavramdaki anahtar veriler, reçeteler, notlar, sesli görüşmeler ve test raporları gibi öğelerin “okumaları” yoluyla hasta kayıtlarından çıkarılmaktadır. Bütün bunlar Amazon’un Comprehend Medical’ine yüklendi. “Amazon Comprehend Medical” adlı makine öğrenme servisi; tıbbi hizmetin, tıbbi kayıtlar veya doktor notları gibi yapılandırılmamış yazılarda bilgileri çözmek için doğal dil işlemeyi kullanır.

Jacob Banas; “En önemlisi yazılım, tıbbi jargon ve kısaltmalar dahil olmak üzere el yazısıyla yazılmış notları, doktorların notlarını elle yeniden kaydetmek için gereken zamanı saklar.”

Klinik deneme araştırmacıları, denemeleri için ilgili adayları bu servisi kullanabilmeleri için işe almak istiyorlar.

Kayıt Saniyeye Düşecek

Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’ndeki CIO; klinik denemelerin çalışmalarında yer aldığını, çalışma hedefleriyle uyumlu belirli özelliklere sahip doğru hastalarla bağlantı kurulması gerektiğini, ancak normalde çalışma hedeflerine hizmet edebilecek adayları bulmak için el değmemiş ve tıbbi kayıt verilerini elemek zorunda olduğunu söyledi. Amazon Comprehend Medical, bu zamandaki yükü kayıt başına saatten saniyeye düşürecek.

Merkezin CIO’su Matthew Trunnell; “Kanser araştırmalarında zaman kazanmak oldukça önemlidir. İhtiyaç duydukları anda ihtiyaç duydukları bilgiye hızlı erişim sayesinde, hastalar için hayat kurtaran tedavileri geliştirmek için eyleme dönüştürülebilir bilgiler bulabilirler. Diğer algoritmalar, yapılandırılmamış tıbbi metin tarafından engellenirken, Amazon’un yazılımı, doktorların notlarını kaydetme biçimlerini tanımak için makine öğrenimini kullanıyor. Amazon, yazılımın diğer önemli veri noktaları arasında teşhis, tedaviler ve dozajlar gibi verileri çıkarabileceğini söyledi.

Dr. Taha A. Kass-Hout ve Dr. Matt Wood, AWS makine öğrenimi bloğunda; “Yeni bir HIPAA uygun makine öğrenim hizmeti olan Amazon Comprehend Medical’i duyurmaktan heyecan duyuyoruz” diyerek yazısında bu bilgiye yer verdi. Sonuç olarak, yazılım tüm yapılandırılmamış bilgileri anlamlandırmaya yardımcı olur. Testler, tedaviler, ilaçlar vb. hakkında bilgi edinmeyi sağlar. Amazon Comprehend Medical, geliştiricilerin önemli genel tıbbi bilgi türlerini otomatik olarak ve çok sayıda özel kural gerektirmeden tanımlamasına izin verir.

Roche Diagnostics Bilgi Çözümleri ayrıca servisi ön izliyor. Onlar için, tıbbi dokümanlardan bilgileri hızlı bir şekilde çıkararak ve yapılandırmaya yardımcı olur. Hastaların kapsamlı, uzunlamasına bir görünümünü oluşturmayı ve hem karar desteği hem de nüfus analizini mümkün kılar.

Packt; “Herhangi bir türden güvenlik saldırısı, veri ihlali olasılığı olduğundan sorun yaratabilir. Amazon, yazılımın gizlilik ve korunan sağlık bilgisi gereksinimlerini daha iyi ele alacaktır. Servis tarafından işlenen hiçbir veri depolanmamakta veya eğitim için kullanılmamaktadır.”

Clare McGrane; “Tıp tarihinin şirket tarihindeki en büyük sağlık hizmeti olabileceğini anlıyoruz … Bu Amazon’un gelecekteki hedefleri hakkında bizlere değerli bir ipucu veriyor.”

The post Amazon, Hasta Tıbbi Kayıtlarını Yapabileceği Bir Yazılım Geliştirdi appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı