17 Ekim 2021, Pazar

AppStore’da Touch ID ile İzinsiz Para Toplayan Uygulama

OS uygulama mağazası AppStore’da kullanıcıların parmak izini izinsiz olarak alıp dolandırıcılık yapan bir uygulamaya rastlandı.

iOS kullanıcılarının uygulama mağazası olan AppStore’da binlerce uygulamanın varlığından söz edebiliriz. Bu denli geniş bir uygulama yelpazesi haliyle kullanıcı güvenliğinin ne seviyede sağlandığına dair soruların sorulmasına neden oluyor. Platformdaki uygulamaların güvenliğinden AppStore sorumlu.

Özellikle Apple’ın şirket politikası olarak kullanıcıların gizliliği ve güvenliğine büyük önem verdiği herkesin malumudur. Ancak buna rağmen uygulama mağazasında zaman zaman güvenliği riske atan uygulamalara rastlamak mümkün. Son olarak fark edilen bir uygulamanın kullanıcıları dolandırdığı ortaya çıktı.

Son olarak gündemde yer alan bir haber, AppStore’da kullanıcıları dolandıran bir uygulamanın varlığına işaret etti. Hate Rate Measurementadlı bir sağlık uygulamasının kullanıcıların bilgilerini izinsiz olarak topladığı belirtildi. Kalp atış hızı ölçen uygulama, Touch ID özelliğini kullanarak kullanıcıların parmak izini topluyor ve bu sayede ölçüm yaptığını belirtiyor.

Oysa ki uygulama kullanım esnasında ekranı karartıyor ve o anda kişiden izinsiz olarak 89.99 dolarlık bir ödeme alıyor. Söz konusu uygulamayı yükleyen pek çok kullanıcının bu dolandırıcılık olayı ile karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Her zaman kullanıcı güvenliğine önem verdiğini söyleyen Apple’ın uygulama mağazasında böyle bir olayın yaşanıyor olması kullanıcıların tepki göstermesine neden oldu.

Dolandırıcılık yaptığı tespit edilen uygulama Apple tarafından mağazadan kaldırıldı. AppStore’da bu uygulamaya benzer pek çok uygulamanın olduğu biliniyor. Dolayısıyla kullanıcıların özellikle uygulama içi satın alma işlemlerinde ekstra dikkatli olması gerekiyor. Tabi burada Apple’ın da mağazasını daha sıkı bir şekilde denetlemesi gerektiği görülüyor.

Hakkında: zumreOrg42

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.