28 Eylül 2021, Salı

Araç Klima Motoru Çalışma Prensibi

Araç Klima Motoru Çalışma Prensibi

 

Klima sistemleri evlerde iş yerlerinde ve otomobillerde kullanılmaktadır. Yeni nesil araçların neredeyse hepsinde standart özellik olarak gelen klima 1902 yılında Willis H. Carrie tarafından bilimsel olarak icat edilmiş günümüzün iyi ki böyle bir sistem var dediği sistemler arasındadır. Araç ve ev klimalarında sık sık karşılaşılan sorunlardan biri klima gazının kaçması , polen temizliğidir. Bu tür bakımları yapabilmek için önce klima motorunun nasıl çalıştığını bilmek gerekir.

Klima motorları ortam sıcaklığı ve elektronik kontrol ünitesinin talimatına göre manyetik kavramalı veya kayış kavramalı olarak devreye girebilir. Araçlarda kullanılan klimalar manyetik kavramalı olarak çalışmaktadır .Bir anlamda debriyaj sistemi gibi çalışan manyetik kavrama sürücü klimayı açmak istediğinde motordan dönüş hareketini klima motoruna verir. Klima motoru içerisinde krank görevi gören eğik parça sayesinde pistonları önceden belirlenmiş periyotta ileri geri hareket ettirir. Pistonların hareketine göre klima gazını çekip motor içerisinde devirdaim  ettiren klima motoru gazın araç içerisinde ve radyatör içerisinde gezmesini sağlar. Klima arızalarında ilk yapılan gaz kontrolünde arıza çözülmezse teknisyen gaz devirdaimi yapan klima motorundan şüphelenebilir.

R410A olarak bilinen klima gazı Kaynama noktası: -48,5 °C Erime noktası: -155 °C Kritik nokta basıncı: 4,86 MPa dır. Klima gaz bakımı her yıl periyodik olarak yapılmalı ve araç polen fitresi mevsim geçişlerinden sonra değiştirilmelidir. 

Hakkında: zumreOrg42

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.