27 Eylül 2021, Pazartesi

AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ PROGRAMI YTB HAMAMÖNÜ OFİSİ’NDE KUTLANDI

Başkanlığımız ve Ankara’da öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler işbirliğinde düzenlenen “Azerbaycan Bağımsızlık Günü 27. Yıl Dönümü Anma Programı” YTB Türkiye Bursları Hamamönü Ofisi’nde gerçekleştirildi. Programda konuşan YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Azerbaycanlıların zor dönemlerde ruhlarını ve kimliklerini teslim etmeyerek tam bağımsız olacakları gün için büyük çabalar gösterdiğinin altını çizdi.

Etkinliğe, YTB Başkan Yardımcısı Sait Yusuf, Azerbaycan’ın bağımsızlık döneminde mücadele veren Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden emekli Prof. Dr. Hanım Halilova ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Cavid Abdullahzade’nin yanı sıra çok sayıda Türkiye Bursları öğrencisi katıldı.

AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIĞI TÜRKİYE’YE GÜÇ KATIYOR

Burada konuşan YTB Başkan Yardımcısı Yusuf, programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Biz bir bütünüz, bir milletiz. Biz kesintisiz bir devletiz. Zaman zaman akamate uğramıştır, zaman zaman bayrağımız gönderden indirilmeye çalışılmıştır ama başarılamamıştır.” dedi.

Azerbaycan’ın bağımsızlığa kavuşma sürecini yakından takip ettiğini anlatan Yusuf, “Azerbaycan’ın bağımsızlığı, bağımsız Türk cumhuriyetleri arasında ilktir. Azerbaycan’a da yakışan budur.” ifadelerini kullandı. Yusuf, Azerbaycanlıların zor dönemlerde ruhlarını ve kimliklerini teslim etmeyerek tam bağımsız olacakları gün için büyük çabalar gösterdiğinin altını çizdi.

Gençlere, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimini hatırlatan Yusuf, şöyle devam etti: “Düşman belli olursa kiminle savaşacağınızı bilirsiniz. Ama kendi vergilerinizle aldığınız uçaklarınız, tanklarınız sizin milletinize dönerse işte bu, yaşanabilecek en kötü durumdur. Allah bu millete ne Türkiye’de ne Azerbaycan’da ne de başka yerde böyle günleri bir daha göstermesin.”

TÜRKİYE OLMASAYDI NE KIRGIZİSTAN NE DE AZERBAYCAN OLURDU

Azerbaycan’ın bağımsızlık döneminde mücadele veren Halilova da Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesine kadınların aktif olarak katıldığını anlattı.

Halilova, “Radyoda Nene Hatun’u dinleyip arkadaşlarıma anlattıktan sonra o kadar etkilendik ki birbirimize Nene Hatun diye sesleniyorduk. Kadın taburumuz vardı bizim, benim birçok kadın arkadaşım şehit oldu.” diye konuştu.

Türkiye’nin Azerbaycan’ın bağımsızlığında büyük önemi olduğunu vurgulayan Halilova, “Türkiye Cumhuriyeti olmasaydı ne Kırgızistan ne Azerbaycan olurdu, hiçbir cumhuriyet olmazdı. Sovyetlerde Türk ve Türkiye demek yasaktı, dinimiz yasaktı.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Halilova, Başkan Yardımcısı Yusuf’a Azerbaycan’ın bağımsızlığı hakkında yazdığı kitabı hediye etti. Yusuf da YTB adına Halilova’ya porselen bir çini takdim etti.

 

Hakkında: zumreOrg42

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.