25 Ekim 2021, Pazartesi

Bilim İnsanları Akıllı Telefonun Pil Ömrünü Yüzde 60’a Kadar Artırıyor

Aston Üniversitesi’nden bilgisayar bilimcileri, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların pil ömrünü, mobil uygulamaların güç tüketimini %60’a varan oranda azaltarak önemli ölçüde geliştirmenin bir yolunu geliştirdi.

Transactions on Emerging Telecommunications Technologies Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, mobil hesaplamanın bir bulut uygulamasının en güç açılış bölümlerini tanımlamak için geliştirilen araçlarla bulut bilişimle bütünleştiren ve daha sonra bunları “kod-boşaltma” adı verilen bir teknikle buluta taşıyan bir çözüm sunuyor.

Bilim insanları, mobil uygulamaları hibritleyen ve bunları hem mobil hem de bulut platformlarında çalıştıran Android için bir mobil bulut hibrit uygulama çerçevesi geliştirdi. Kod-boşaltma tekniğiyle ilk olarak, mobil bulut hibrit uygulamasının ‘en çok enerji tüketen’ bölümleri tanımlanır. Daha sonra bulutun kendisine bırakılır ve aygıtın yerine oraya gönderilir. Mobil cihaz yerine bulut üzerinde çalıştıkça, cihazın kendi bileşenleri kullanılmaz, pil ömrünü uzatan güç kaydedilir.

Doktora araştırmacısı Aamir Akbar: “Şimdiye kadar, iki farklı Android uygulamasında deneyler yaptık; ImageEffects, oluşturduğumuz bir prototip ve Instagram uygulamasıdır ve Mather, Github’da bulunan açık kaynak kodlu bir uygulamadır. Birincil sonuçlarımız; pil tüketiminin %1’in üzerinde bir oranda azaltılabileceğini ve bunun 1 MB’nin üzerindeki ağ kullanımının ek bir maliyetle azaltılabileceğini gösterdi. İkinci uygulamada, uygulama, 4 KB’den daha az ek maliyetle %35 daha az güç kullandı.”

Optimizasyon Algoritmaları

Mobil-bulut bilişim kendi içinde yeni bir konsept olmasa da, örneğin örneğin Google Haritalar, harita verileri ve resimler sağlamak için bulut hizmetlerine erişir, Aston bilgisayar bilimcileri, ne olursa olsun, bir mobil uygulamanın bu konuda enerjiye en çok ihtiyaç duyan parçalarını bulmaya çalışan genel amaçlı ve esnek bir çözüm geliştiren ilk bilim insanlarıdır.

Aston Üniversitesi’nden Dr. Peter Lewis; “Etkili uygulama etkileşimlerini aramak için mobil uygulamaları ve optimizasyon algoritmalarını kullanarak, araçlar bir mobil uygulamanın en çok enerji tüketen parçalarını tanımlar ve bunları buluta taşır. Sistemimiz genel amaçlı olduğu için, herhangi bir mobil uygulamaya uygulanabilir.”

Araştırmacılar şimdi, pil ömrünün kritik olduğu arama ve kurtarma işlemlerinde, çeşitli durumlarda kullanılabilen bu tekniği akülü mobil robotlara uygulamak için çalışıyorlar…

The post Bilim İnsanları Akıllı Telefonun Pil Ömrünü Yüzde 60’a Kadar Artırıyor appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı