25 Ekim 2021, Pazartesi

Çin 100 Milyon Santigrat Derece’ye Ulaşan ‘Suni Güneş’ Geliştirdi

Dünya üzerinde yapay bir Güneş oluşturma fikrini temel alan füzyon çalışmalarında Çin’deki araştırmacılar tam 100 milyon santigrat derece sıcaklığında plazma üretmeyi başardı.

Tüm insanlığa yetecek kadar sınırsız ve temiz enerji vaat eden nükleer füzyon, dünyanın her tarafından bilim insanlarının yaklaşık 60 yıldır üzerinde çalıştığı çok büyük bir hayal. Günümüzde ABD, Çin, Almanya, Fransa ve Güney Kore gibi devletlerin yanı sıra Google gibi özel şirketler dahi nükleer füzyona çok büyük yatırımlar yaparak sınırsız enerji hayalini gerçeğe dönüştürmek için uğraşıyor.

Bu alandaki çalışmalarda lider ülkelerden olan Çin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre, önemli bir kilometre taşının geride bırakıldığını duyurdu. Çinli araştırmacılar, Deneysel Gelişmiş Süperiletken Tokamağı (EAST) isimli füzyon reaktörü kullanılarak tam 100 milyon santigrat derece sıcaklığında hidrojen plazma bulutu üretildiğini açıkladı. Bu inanılmaz sıcaklık, Güneş’in çekirdek sıcaklığının yaklaşık 7 katına denk geliyor. Plazma bulutunun ayrıca yaklaşık 10 saniyelik bir süre için muhafaza edilebildiği belirtildi.

Bilim insanları, EAST reaktörünün ulaştığı 100 milyon santigrat derecelik sıcaklığın oldukça önemli olduğunu ve yeryüzünde bir füzyon reaktörünün verimli bir şekilde çalışabilmesi için reaktörün minimum bu sıcaklıkta işlev görmesi gerektiğini söylüyor.

Füzyon, günümüzdeki klasik nükleer santrallerde gerçekleşen fisyon reaksiyonlarının tam tersidir yani, atomları parçalamak yerine atomları birleştirerek (genellikle iki hidrojen atomu) enerji üretmeye dayanıyor. Güneş’in de yakıt kaynağı olan bu reaksiyonlar, hem herhangi bir radyoaktif atık oluşturmuyor hem de fisyon reaksiyonlarına göre çok daha fazla enerji ortaya çıkarıyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi Fizik Akademisi Profesörü Matthew Hole: “Çin’in nükleer füzyon programı tüm dünya için önemli bir gelişme ve kesinlikle önemli bir adımdır. Sıfır sera gazı emisyonları ve uzun ömürlü radyoaktif atıklar içermeyen, çok büyük ölçekli bir temel enerji yükü üretimi olması açısından oldukça faydalı olacaktır.”

Ancak Güneş ve Güneş gibi diğer yıldızların çekirdeklerinde ekstrem şartlar altında gerçekleşebilen bu reaksiyonları yeryüzünde ortaya çıkarmak ve muhafaza etmek pek de kolay değildir. Çünkü füzyonun yeryüzünde gerçekleşmesi için yaklaşık 100 milyon santigrat derece sıcaklığa ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı füzyon reaksiyonları Güneş’in çekirdeğinde 14.6 milyon santigrat derece sıcaklıkta ve yüksek basınç altında ortaya çıkabiliyor.

Bilim insanları, 100 milyon santigrat derece sıcaklığında stabil bir şekilde füzyon reaksiyonları gerçekleştirebilecek bir reaktör üretmek için henüz yeterli teknolojiye sahip olmadığımızı söylüyor. Bir füzyon reaksiyonunu gerçekleştirmek ve ortaya çıkan plazmadan verimli bir şekilde enerji elde etmek oldukça güçtür.

Bilim insanlarının “Mars’a insan göndermekten bile daha zor” olarak ifade ettikleri nükleer füzyon, Çin’deki EAST, Fransa’daki Uluslararası Termo Çekirdek Deneysel Reaktörü(ITER) gibi reaktörlerde yapılan çalışmalarla her geçen gün bizleri bu hayale bir adım daha yaklaştırıyor…

The post Çin 100 Milyon Santigrat Derece’ye Ulaşan ‘Suni Güneş’ Geliştirdi appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı