25 Ekim 2021, Pazartesi

Disney’in PoseVR Aracı, Animatörlerin Sanal Gerçeklikte Çalışmasına İmkan Sağlıyor

Disney, sürekli olarak içerik oluşturucularının verimliliğini artırmak için yeni yollar aramaktadır. Daha da önemlisi, büyük Amerikan holdingleri, işyerinde yaratıcılıklarını aktif olarak teşvik etmekte, potansiyel olarak çığır açan projeler için yeni teknolojilerle düzenli olarak deneyler yapmaktadır.

En son olarak, Walt Disney Animasyon Stüdyoları’ndaki teknik ekip, ilginç bir dinamik VR aracı geliştirdi. Bu, animasyon ekibini uzun süredir kurgulanmış animasyon tekniklerinden uzaklaştırarak, Disney’in animasyon araç setlerinin geleceği olabilecek daha modern bir yöntemdir.

PoseVR olarak adlandırılan benzersiz uygulama, bir VR ortamındaki karakterleri bir stop-motion(aralıklarla filme alma yöntemi) animatörün fiziksel bir kuklayı nasıl manipüle edeceğine benzer şekilde animasyon yapmanızı sağlar. Sahneyi kare kare oluşturmak için sadece VR içindeki pozlanabilir donanımlarla çalışırsınız.

Kullanıcılar, VR kulaklığını taktıktan sonra hemen elini uzatıp 3D karakterini yakalayabilir ve sanal ortamda farklı pozlar koyarak vücudunun herhangi bir parçasını manipüle etmeye başlayabilirler.  Ayrıca ellerinizi kullandığınız için, modelle etkileşim, mouse veya kalem gibi tek bir giriş aygıtını kullanmaktan çok daha doğal bir his verir.

Diğer olumlu nokta ise, soyutlayıcı bir VR ortamı sağlamasıdır. Bu şekilde kullanıcılar dikkatlerini dağıtacak herhangi bir etki olmadan projelerine odaklanabilirler.

Sezgisel Tasarım

PoseVR, Disney Studios yaz stajı projesiyle geliştirildi. Jose Gomez, Wayne Unten ve Alberto Abril’den oluşan ekip, Disney sanatçılarının sınırsız VR teknolojisi olanakları kullanarak yepyeni içerikler oluşturmalarına yardımcı olabilecek etkili yeni araçlar yaratma hedefiyle yorulmadan çalıştı.

PoseVR, VR boyası ve animasyon aracı olan Quill gibi diğer çeşitli araçlarla birlikte, Disney’in bu yıl başlarında Vancouver Kanada’daki Siggraph 2018’de çıkacak olan ilk VR kısa filmi olan Cycles’ı üretmek için kullanıldı.

Disney tarafından yayınlanan resmi bir videoda, Walt Disney Animasyon Stüdyoları’nın animatörü ve PoseVR’nin yaratıcılarından biri olan Wayne Unten, VR aracının animasyon sürecini nasıl basitleştirdiğini ve animatörlerin teknoloji hakkında daha az endişe etmesini ve hikaye hakkında daha çok bilgi edinmesini sağladı.

Disney’in PoseVR’si, animatörlerin VR’de sahneler oluşturmalarına izin veren ilk araçtır. Tvori adlı benzer bir araç 2016’dan beri mevcuttur ama Disney’in setini Tvori’den ayıran şey, PoseVR’in Walt Disney Animasyon Stüdyoları ekibinin doğrudan geri bildirimlerine dayanan Disney animatörlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yapılmış olmasıdır.

The post Disney’in PoseVR Aracı, Animatörlerin Sanal Gerçeklikte Çalışmasına İmkan Sağlıyor appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı