25 Ekim 2021, Pazartesi

Drone’lar İnsan Organlarını Başarıyla Teslim Edebilir

Organ nakili söz konusu olunca, her saniye hesaba katılır. Ancak bağışlanan organlar, hastanın olduğu yere her zaman ulaşılabilir olmaz ve bazen başka bir yol bulmak gereklidir. Bu noktada drone’lar yardımcı olabilir.

Maryland Medical System Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, insan organlarını başarılı bir şekilde taşıyabilmek için bir drone’ların kullanılabileceğini göstermektedir. Çalışma IEEE Sağlık ve Tıp alanındaki Translasyon Mühendisliği Dergisi’nin Kasım sayısında yayınlandı.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, nakilde kullanılmaya elverişsiz bir insan böbreği ile araştırma tasarladılar. Böbreği; sıcaklık, rakım, barometrik basınç, titreşim ve yer durumunu izleyecek bir cihaz içeren özel bir konteynere koydular.  Bu konteyner, herkesin alabileceği ticari olarak satılan bir drone olan DJI Matrice 600 Pro’ya takıldı.

Araştırmacılar drone-böbrek birleşimini birkaç test uçuşu ile denediler. Drone en yüksek 42 mil/saat hıza ulaştı ve en uzun yolculuk 3 mil oldu.

Araştırmacılar böbreğin biyopsilerini, nasıl geçtiğini görmek için, önce ve sonra aldılar. Yolculuk boyunca böbrek güvenli bir sıcaklıkta muhafaza edildi ve yapısal değişiklikler göstermedi. Araştırmacılar drone uçuşunun biyopsi sonuçlarını etkilemediği sonucuna vardı. Çalışma, böbreğin, sabit kanatlı uçaklardan geçmesi durumunda sahip olabileceğinden daha az titreşim yaşadığını gösterdi.

Bu çalışma bir başlangıç ve sadece böbrek nakli için kullanılmayacak. Sonuçların olumlu olması insan organlarının drone ile taşınmasının ileride uygulanabilir bir seçenek olabileceğini gösteriyor…

The post Drone’lar İnsan Organlarını Başarıyla Teslim Edebilir appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı