25 Ekim 2021, Pazartesi

Dünyanın İlk Genetiği Değiştirilmiş İnsanları

2015 yılında Çinli bilim insanları, genetik kodların değiştirilmesini sağlayan CRISPR teknolojisini kullanarak bir insan embriyosundaki genetik kodu değiştirmişlerdi. Bu olay aynı zamanda CRISPR teknolojisinin ilk kez duyulmasını sağlamıştı ve genetik kodu değiştirmenin hızlı ve ucuz bir yöntemi keşfedilmişti. Teorik olarak, istenen genetik materyale sahip bebekleri “kodlayıp” laboratuvar ortamında yetiştirmek mümkün hale gelmiştir.

Şimdi ise, Çinli bir bilim insanı, dünyanın ilk genetik olarak değiştirilmiş insanlarını yarattıklarını iddia ediyor: DNA’sı değiştirilmiş ikiz kızlar…

Shenzhen’deki Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, genetik düzenlemeden geçmiş ilk bebekler için çiftleri ikna etmeye uğraşıyorlar. Araştırmacıların amacı CCR5 genini devre dışı bırakarak HIV, çiçek ve koleraya dayanıklı nesiller ortaya çıkarmak.

Klinik dokümanlarına göre embriyolar ana rahmine nakledilmeden önce “Genetik olarak değiştirilmiş” insan bebekler yaratmak için güçlü bir gen düzenleme aracı olan CRISPR kullanıyorlar. Araştırmayı yöneten bilim insanı He Jiankui henüz araştırma hakkında sorulan hiçbir soruya cevap vermediği için genetik müdahaleye maruz kalmış canlı bir bebek olup olmadığını bilinmiyor. Associated Press bu deney sonucunda bir çiftin ikiz kızları olduğunu iddia etse de doğrulanabilmiş bir bilgi yok. Test raporlarına göre ise deneylerin en eskisi 24 haftalık yani yaklaşık 6 ay…

Bir insan embriyosunun genetik düzenlemesi, istenmeyen mutasyonların ortaya çıkması gibi önemli riskler taşımaktadır. Bu yüzden çalışma, etik olarak tartışmalı. Embriyoda meydana gelen herhangi bir değişme gelecek nesiller tarafından kalıtılacağı için sonunda gen havuzunun tamamını etkileyebilir.

Genetiği değiştirilmiş ilk bebeğin doğması, hem araştırmacılar hem de Çin için büyük bir tıbbi atılım ama aynı zamanda pek çok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Bazı kişiler bu gelişmeyi hastalıklara karşı bir önlem olarak görse de bazıları, bunun geliştirilmiş, özel tasarım bebeklere yol açacağını düşünüyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü eski biyoloğu ve eski başkanı David Baltimore, insan ırkının genlerini değiştirecek ve nesiller boyunca devam edecek etkilere sahip olan hiçbir şey yapmadıklarını ifade etti.

Hong Kong’da Kraliyet Toplumu tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İnsan Genomu Düzenleme Zirvesi 27-29 Kasım’da gerçekleşecek. Uluslararası toplantının amacı, insanların kendilerini genetik olarak değiştirip değiştiremeyeceğini ve eğer değiştirilebilirse bunun nasıl yapılacağını belirlemektir. Dünyanın önde gelen bilim insanlarının katılacağı bu toplantıda Çinli araştırmacıların çalışması da oldukça ilgi çekecek gibi görünüyor…

The post Dünyanın İlk Genetiği Değiştirilmiş İnsanları appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı