27 Eylül 2021, Pazartesi
DCIM100MEDIADJI_0060.JPG

“Endüstri 4.0’ın neresindeyiz?”

Makine sektörünün en önemli buluşma noktası Konya Endüstri Zirvesi’nde sergilenen en son teknoloji makineler sektörün ilgi odağı oldu. Konya Endüstri Zirvesi çatısı altında düzenlenen KONMAK, İSKON, KONELEX ve Konya Sac İşleme Fuarları, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Konya milletvekilleri, Afrika ülkelerinin Türkiye büyükelçileri ve çeşitli bakanları tarafından görkemli bir açılışla başladı. 196 firmanın katıldığı fuarlar, 4 günde 63 ülke ve 68 şehirden toplam 37 bin 742 yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

“Endüstri 4.0’ın neresindeyiz?”

Fuarın açılış töreninde MİB Yönetim Kurulu Üyesi Ender Yılmaz yaptığı konuşmada, Anadolu’nun üretim üssü Konya’da düzenlenen fuarın önemine değindi. Katılımcı firmaların önemli satış yaptığını ve yeni iş bağlantıları kurduğunu belirten Yılmaz, dünyada artık konvansiyonel tezgâhların yerini Endüstri 4.0’a bıraktığını söyledi. 2011 yılında Almanya Hannover’de başlayan Endüstri 4.0 akımının bugün tüm dünyayı arkasından sürükleyen çok güçlü bir rüzgâra dönüştüğünü ifade eden Yılmaz, “Burada önemli olan Endüstri 4.0’ın neresinde olacağımız? Kendi ürünlerimizi Endüstri 4.0’a ne kadar uygun yapıyoruz? Endüstri 4.0’ın hangi boyutunda üretimimizi gerçekleştiriyoruz? Sadece kendi üretimimizi Endüstri 4.0 olarak gerçekleştirdiğimizde ve otomasyon hattımızı kurduğumuzda bu yetmeyecek. Çünkü gelecekte bunu pazarlayacak alanlarda da bizim ürünlerimizin Endüstri 4.0’a uygun hale getirilmesi gerekli. Bu çok kritik bir nokta” dedi.

Ara değil ‘aranan eleman’

Sektörün en önemli ihtiyacının ise nitelikli ara eleman ihtiyacı olduğunu söyleyen ve mesleki ve teknik eğitime önem veren ülkelerin her yönüyle geliştiğini, sanayileştiğini kaydeden Yılmaz, “Mesleki eğitim alan gençler artık ara eleman değil ‘aranan eleman’ statüsünde. Yüksek katma değerli üretim için nitelikli insan gücü çok önemli. MİB olarak meslek sahibi gençlerin sanayiye kazandırılması çalışmalarını titizlikle yürütüyoruz. Tüm sanayicilerimizin de okul-sanayi iş birliğini artırma çalışmalarına destek vererek, ülkemizin geleceğine katkı sağlaması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

MAKTEK Konya 2019’da

DCIM100MEDIADJI_0060.JPG

Açılışta konuşan TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 2019 yılında sektörde dünyanın en büyük üç fuarından biri olan MAKTEK Fuarı’nın Konya’da ilk kez MAKTEK Konya adı altında iki yılda bir düzenleneceğini söyledi. Ersözlü, metal işleme sektörünün Konya için önemine de dikkat çekti. Fuarda ayrıca Konya Sanayi Odası iş birliğiyle düzenlenen “B2B Uluslararası İkili İş Görüşmeleri” etkinliğine katılımcı firmalar ile Fas, Tunus, Cezayir, Balkanlar ve Rusya gibi çeşitli ülkelerden gelen yabancı yatırımcılar yeni iş bağlantılarına imza atan görüşmeler gerçekleştirdi. Metal işlemeden robotik teknolojilere, otomasyon sistemlerinden CNC makinelerine kadar yaklaşık bin 500’ün üzerinde makine ve malzemenin sergilendiği fuarlar, Endüstri 4.0’ın geldiği son noktanın yerinde gözlemlenmesi için sektör profesyonellerine katkı sağladı.

Hakkında: zumreOrg42

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.