17 Ekim 2021, Pazar

Esnek Elektronik Cilt İnsan-Makine Etkileşimlerine Yardımcı Olur

İnsan cildi, çevre ile dokunsal etkileşimlere izin veren basınç, sıcaklık ve diğer hisleri algılayan hassas sinir hücrelerini içerir. Robotların ve protez cihazlarının bu yeteneklere erişmesine yardımcı olmak için, bilim insanları elektronik ciltler geliştirmeye çalışıyorlar. Şimdi araştırmacılar, çeşitli insan-makine etkileşimleri için kullanılabilecek ultra ince, gerilebilir elektronik bir cilt yaratan ACS Uygulamalı Malzemeler ve Arayüzler yeni bir yöntemi rapor ettiler.

Elektronik cilt; protez cihazlar, giyilebilir sağlık monitörleri, robotlar ve sanal gerçeklik dahil olmak üzere birçok uygulama için kullanılabilir. Ultra ince elektrik devrelerini karmaşık 3D yüzeylere transfer etmek ve sonra elektroniklerin harekete izin verecek şekilde bükülebilir ve gerilebilir olmasını sağlamak oldukça zordur. Bazı bilim insanları bu amaçla esnek “elektronik dövmeler” geliştirdiler. Ancak bunların üretimi genellikle yavaş ve pahalıdır. Ayrıca fotolitografi gibi temiz oda üretim yöntemlerine ihtiyaç duyar. Bu amaçla Mahmoud Tavakoli, Carmel Majidi ve meslektaşları, entegre mikroelektronik ile ince film devreleri üretmek için hızlı, basit ve ucuz bir yöntem geliştirmek istedi.

Yeni yaklaşımda, Araştırmacılar sıradan bir masaüstü lazer yazıcı ile bir transfer şablonuna bir devre şablonu çizdiler. Daha sonra şablonu sadece basılı toner mürekkebine yapışan gümüş macunla kapladılar. Ekip, gümüş hamurun üstüne, elektrik iletkenliğini ve devrenin esnekliğini arttıran galyum-indiyum sıvı metal alaşımını yerleştirdi. Son olarak, bir polivinil alkol jeli içine gömülmüş dikey olarak hizalanmış manyetik parçacıklardan oluşan iletken bir “yapıştırıcı” ile mikroçipler gibi harici elektronikler eklediler. Araştırmacılar elektronik dövmeyi çeşitli nesnelere aktardılar. Yeni yöntemi robot protez kolunun kontrol edilmesi, insan iskelet kas aktivitesinin izlenmesi ve yakınlık sensörlerinin bir elin 3 boyutlu modeline dahil edilmesi gibi birkaç uygulama ile gösterdiler..

The post Esnek Elektronik Cilt İnsan-Makine Etkileşimlerine Yardımcı Olur appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı