25 Ekim 2021, Pazartesi

Gelecekteki Otomobillerde 5G Ve Wi-Fi Bağlantısı

Şu anda, bağlantılı otomobillerin geleceği için standart olmayan iki rakip var.

BMW, Vodafone ve Ericsson ile birlikte, Avrupa Komisyonu’na gelecekteki bağlantılı araçlarda 5G tabanlı iletişim talebini içeren bir rapor gönderdi. Grup, AB’nin bağlantılı araç iletişimi için tek bir standarttan fazlasını benimseyeceğini ya da daha spesifik olarak, grup AB’nin rakiplerinin geride bıraktığı standartlara güvenmeyeceğini umuyor.

BMW’nin bahsettiği standart, en çok “hücresel araçtan-her şeye (C-V2X) teknoloji” olarak adlandırılır. Bu, araçlar  veya araçlarla yerel altyapı arasında mesaj ve veri iletmek için cep telefonu sinyalleri kullanılır. C-V2X, Audi ve Ford’un büyük bir yandaşı olan Qualcomm’un yardımıyla, teknolojinin farklı otomobil üreticilerinden otomobiller arasında ilk kez çalışabileceğini gösterdi. Qualcomm’un C-V2X yonga seti, mevcut 4G LTE ve gelecekteki 5G ağlarıyla çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Diğer standart; hücresel ağları tamamen yok sayar. Diğer bir deyişle, kısa mesafeli iletişim (DSRC) olarak bilinen ITS-G5, araçlar ve yerel altyapı arasındaki iletişimi sağlamak için 5.9-gigahertz radyo spektrumuna (IEEE standartlarında  802.11p) dayanır. Volkswagen, DSRC donanımlı araçların 2021’den itibaren ABD’de satılmasını umut eden Toyota’nın yaptığı gibi, bağlı otomobiller için DSRC’yi destekliyor.

Tabi ki, her iki sistemin de faydaları var. DSRC herhangi bir hücresel ağa bağlanacak bir araca ihtiyaç duymaz. Bu da, hücrenin alımının düştüğü veya tamamen yok olduğu alanlarda çalışmaya devam etmesi gerektiği anlamına gelir.  Sonuçta da 5G’nin ortaya çıkması beklenemez. Diğer yandan, C-V2X çok daha fazla veri gönderebilir.

Şirket aslında her iki sistem türünü de oluşturuyor ve farklılıkları ve benzerlikleri vurgulamak için biraz açıklayıcıyı bir araya getirdi.

Sistem ne olursa olsun, hem DSRC hem de C-V2X sürücülere büyük faydalar sağlayabilir. Araçlar, işe gidip gelebilecek yollarda lastiklere zarar veren çukurlar veya kazalar hakkında birbirlerinden uyarı alabilirler.

The post Gelecekteki Otomobillerde 5G Ve Wi-Fi Bağlantısı appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı