17 Ekim 2021, Pazar

Mars’a İnen InSight’tan İlk Görüntüler

NASA, 3. kez Mars’a keşif aracı yolladı. Dün TSİ 22:30 sularında Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Mars keşif aracı InSight’ı, Kızıl Gezegen’in yüzeyine indirdi. Uzay aracının yolculuğu 6 ay sürdü. InSight’ın Mars’ın hem yüzeyi hem de yer altı yapısı hakkında detaylı bilgileri Dünya’ya iletmesi umuluyor.
NASA’ya ait Opportunity isimli uzay aracı geçtiğimiz döneme kadar Mars’ta araştırma yaparak, bulguları Dünya’daki bilim insanlarıyla paylaşıyordu. Fakat devre dışı kalmasının ardından Mars araştırmaları sekteye uğramıştı.

Sondaj Yapacak

InSight’ın bu durumu değiştirmesi beklenirken, Mars’ın hem yüzeyi hem de yer altı yapısı hakkında detaylı bilgileri aktaracağı açıklandı. Mars’ın bugüne kadar sadece yüzeyiyle ilgili bilgi toplayabilen NASA, InSight ile gezegenin toprak altındaki yapıyı da sondaj yoluyla izleyebilecek.

NASA’nın daha önce Mars’a inmiş olan Curiosity ve Opportunity uzay araçları gezegenin yüzeyini görüntüledi ve örnekler topladı.

Mars üzerinde gezerek örnek toplama gibi bir amacı olmayan InSight, sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı yapısını, yeraltı ısısını, sismik aktiviteleri ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak. InSight’ın Mars’ın çekirdeğinin yapısı ve büyüklüğü konusunda ilk somut bilgileri aktarması umuluyor.
Önümüzdeki iki ila üç ay içinde InSight; birincil iki enstrümanını yerleştirmek için bir robot kolu kullanacak. Bunlar; bir sismometre ve kendinden çekiçli bir çivi… Sismometre depremleri dinleyecek, çivi ise Mars’ın iç sıcaklığını ölçmek için kabuğun hemen altından yaklaşık 16 feet (5 metre) delecek.

CNN

Mars’ın katmanlarının incelenmesi, sadece Mars konusunda değil; diğer gezegenlerin oluşumu konusunda da önemli bulguların elde edilmesini sağlayacak. NASA’dan yapılan bir açıklamada “Kayalık gezegenlerin incelenmesi konusunda elimizdeki tek veriler Dünya’ya ait… Mars’ta elde edilecek bulgular bir karşılaştırma yapmamızı sağlayacak” deniyor. InSight’ın elde edeceği bilgiler ışığında Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri değerlendirmek için de yeni bir bakış açısının yakalanabileceği belirtiliyor.

NASA ayrıca Insight’ın Mars’ı bir ‘zaman makinesi’ gibi kullanacağını da söylüyor: “Mars Dünya ve Venüs’ün üçte biri kadar büyük. Daha az enerji barındırıyor ve birçok anlamda aslında bir fosil gezegen. Güneş Sistemi’nin oluşumuna dair sırlar da bu gezegenin derinliklerinde saklı.”

The post Mars’a İnen InSight’tan İlk Görüntüler appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı