25 Ekim 2021, Pazartesi

Sanal Gerçeklik İçin Elektronik Cilt

Kuşlar, Dünya’nın manyetik alanını doğal olarak algılayabilir ve onu oryantasyon için kullanabilirken, en azından şimdiye kadar, insanlar bu beceriyi tekralamaya çok yaklaşmamışlardır. Almanya’daki Helmholtz Merkezi Dresden Rossendorf (HZDR) araştırmacıları, dünyanın manyetik alanında vücut hareketlerini tespit etmek ve sayısallaştırmak için yeterince hassas olan, manyetosensitif yeteneklere sahip bir elektronik cilt (e-cilt) geliştirdi. Bu e-cilt son derece ince ve yumuşak olduğundan, bir pusulanın biyonik bir analogunu oluşturmak için insan cildine kolayca yapıştırılabilir. Bu sadece yönlendirme sorunları olan insanlara yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda sanal ve artırılmış gerçeklikteki nesnelerle etkileşimi de kolaylaştırır.

Sadece elinizi sola doğru kaydırdığınızda ekrandaki sanal panda, sol alt köşeye doğru ilerlemeye başlayacak. Elinizi sağa kaydırdığınızda ise siyah-beyaz hayvanı ters yöne çekebilirsiniz. Bu gösteri, başrol oyuncusu Tom Cruise’un bir bilgisayarı el hareketleriyle kontrol ettiği ünlü Azınlık Raporu filminden bir sahneyi andırıyor. 16 yıl önce bilim kurgu olan şey, Dr. Denys Makarov ve HZDR araştırmacılarından oluşan ekip sayesinde artık gerçeğe dönüştü.Ne hantal eldivenler, hantal gözlükler, ne de sofistike kamera sistemleri panda’nın yolunu kontrol etmek için gereklidir. Tek gereken, bir parmak ve Dünya’nın manyetik alanına bağlı bir milimetreden kalın olmayan bir polimer folyo şeridi.

Gilbert Santiago Cañón Bermúdez; “Folyo, jeomanyetik alanları algılayabilen manyetik alan sensörleri ile donatılmıştır. 40 ila 60 mikrotesladan bahsediyoruz… Bu, tipik bir buzdolabı mıknatısının manyetik alanından 1000 kat daha zayıftır. Bu, jeomanyetik alanlarla etkileşime dayanan sanal objeleri kontrol edebilen yüksek derecede uyumlu elektronik kaplamaların ilk gösterisidir. Önceki göstergeler hala harici bir sabit mıknatısın kullanılmasını gerektiriyordu. Sensörlerimiz, kullanıcının yeryüzünün manyetik alanına göre yönünü sürekli olarak belirleyebilmesini sağlıyor. Bu nedenle, sensöre ev sahipliği yapan gövde kısmı veya oryantasyonu değişmesi durumunda sensör, daha sonra sanal dünyada çalışacak şekilde aktarılan ve sayısallaştırılan hareketi yakalar.”

Normal Bir Pusula Gibi

Sensörler; mıknatıslanma oranı yüksek nikel demir alaşımlı ultra ince şeritli manyetik bir malzemedir. Anizotropik manyeto dirençli etki prensibi üzerinde çalışmaktadır. Cañón Bermúdez; “Bu katmanların elektriksel direncinin, bir dış manyetik alana göre yönelimlerine bağlı olarak değiştiği anlamına gelir. Bunları özellikle Dünya’nın manyetik alanı ile hizalamak için bu ferromanyetik şeritleri iletken malzemeden levhalarla tasarlayarak, 45 derecelik bir açıyla düzenledik. Böylece elektrik akımı sadece bu açıdan akabilir ve sensörün cevabını, çok küçük alanlar etrafında en hassas hale getirmek için değiştirir. Voltaj, sensörler kuzeyi gösterdiğinde daha güçlü ve güneyi gösterdiğinde ise daha zayıftır.”

Araştırmacılar, fikirlerinin pratik ortamlarda çalıştığını göstermek için açık deneyler yaptılar; İşaret parmağına bağlı bir sensörle, kullanıcı kuzeyden yola çıktı, önce batıya doğru, sonra güneye doğru yöneldi ve tekrar geri geldi. Bu voltajın yükselmesine ve buna göre yeniden düşmesine neden oldu. Gösterilen ana yönler, referans olarak kullanılan geleneksel bir pusula üzerinde gösterilenlerle eşleşti. Bermúdez; “Bu, geleneksel bir pusulanın işlevselliğini yeniden üretebilen ve ileriye dönük olarak insanlara suni manyetopsiyon sağlayan ilk yumuşak ve ultra ince portatif sensörü geliştirdiğimizi göstermektedir.”

Hepsi bu kadar değil araştırmacılar ayrıca, bilgisayar oyun motorundaki, Panda3D’deki dijital bir pandayı kontrol etmek için manyetik sensörlerini kullanarak bu ilkeyi sanal gerçekliğe transfer edebilmişlerdir. Bu deneylerde, kuzeyi işaret etmek, pandaların sola doğru hareketine karşılık gelirken güneyde sağa doğru bir hareketi işaret ediyor. El solda olduğunda, yani manyetik kuzeyi gösterdiğinde, sanal dünyadaki panda bu yönde hareket etmeye başlar. Ters yöne doğru kaydırıldığında, hayvan yönünü değiştirir.

Denys Makarov; “Gerçek dünyadaki jeomanyetik uyaranları doğrudan sanal alana transfer edebildik.” Sensörler, işlevselliğini kaybetmeden aşırı bükülmelere ve kıvrılmalara dayanabileceğinden araştırmacılar, sensörlerinin pratik kullanımı için sadece sanal gerçekliğe erişmenin bir yolu olarak büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyorlar.

Gilbert Santiago Cañón Bermúdez; “Örneğin psikologlar, manyetozisyonun insanlarda daha hassas bir şekilde, hacimli aygıtlar ya da hata oranı yüksek sonuçlara eğilimli hantal deney düzenekleri olmadan çalışabilirler.” dedi.

The post Sanal Gerçeklik İçin Elektronik Cilt appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı