17 Ekim 2021, Pazar

Süper Kütleli Bir Kara Deliğin Sanal Gerçeklik Simülasyonu

Gökadamızın merkezinde bulunan Sagittarius A*’nın kara deliği, ilk defa sanal gerçeklikte görselleştirildi.

Radboud Üniversitesi, Hollanda ve Goethe Üniversitesi’ndeki bilim insanları, yaygın bir dizi görüntü yaratmak için Sagittarius A*’nın son astrofizik modellerini kullandılar. Daha sonra, mevcut olan VR konsollarında görülebilen, kara deliğin 360 derece sanal gerçeklik simülasyonunu oluşturmak için bir araya getirdiler. Araştırmacılar, bu sanal gerçeklik simülasyonunun kara delikler üzerinde çalışmak için yararlı olabileceğini öne sürüyorlar.

Araştırmacılardan Jordy Davelaar; “Sanal gerçeklik simülasyonumuz, kara deliğin doğrudan çevresinin en gerçekçi görünümlerinden birini oluşturur ve kara deliklerin nasıl davrandığı hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olur. Hayatımızda bir kara deliğe seyahat etmek imkansızdır, bu nedenle bu gibi sürükleyici görselleştirmeler, bunun gibi sistemler hakkında nerede olduğumuzu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.”

Araştırmacılar ayrıca, sanal gerçeklik simülasyonunun, astrofiziğe ilgi duymaları için çocuklar dahil olmak üzere genel halkı teşvik etmeye yardımcı olabileceğini de öne sürüyorlar.

Davelaar; “Ürettiğimiz görselleştirmeler, sosyal medya için büyük bir potansiyele sahip. Onları, çocuklara kara delikler fenomenini tanıtmak için kullandık ve gerçekten ondan bir şeyler öğrendiler. Bu, sürükleyici sanal gerçeklik görselleştirmelerinin, çalışmalarımızı kara delikler gibi çok karmaşık sistemler içerdiğinde bile daha geniş bir izleyici kitlesine gösterecek harika bir araç olduğunu gösteriyor.”

Radboud Üniversitesi’nden Profesör Heino Falcke; “Kara deliklerin sözde nasıl göründüğüne dair hepimizin kafasında bir resim var, ama bilim ilerledi ve artık çok daha doğru hale getirme işlemleri yapabiliriz ve bu kara delikler alıştığımızdan oldukça farklı görünüyor. Bu yeni görselleştirmeler sadece bir başlangıç, gelecekte daha fazlasını elde edebileceğiz.”

The post Süper Kütleli Bir Kara Deliğin Sanal Gerçeklik Simülasyonu appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı