27 Eylül 2021, Pazartesi

Yeni Katalizör Ucuz Hidrojen Yakıtı Üretir

Profesör Anthony O’Mullane, yenilenebilir enerjinin hidrojen şeklinde kimyasal depolama potansiyelinin dünya çapında araştırıldığını ifade etti.

QUT Fen ve Mühendislik Fakültesi’nden Profesör O’Mullane; “Avustralya Hükümeti, bol miktarda yenilenebilir enerjiyi ihraç etmek için bir hidrojen ihracat endüstrisi geliştirmekle ilgileniyor. Prensip olarak, hidrojen, temiz enerjiyi, büyük ölçekli güneş ve rüzgar çiftlikleri ile yeşil enerjinin ihracatını mümkün kılmak için gerekli olan bir ölçekte depolamanın bir yolunu sunar. “Bununla birlikte, hidrojen üretmek için karbon kaynaklarını kullanan mevcut yöntemler karbon dioksit yayar. Bu Güneş ve rüzgârdan yenilenebilir enerji kullanmanın yararlarını azaltan bir sera gazıdır. Yenilenebilir enerji teknolojisinden kaynaklanan elektrikle çalışan elektrokimyasal su bölünmesi, yüksek saflıkta hidrojen üretmenin en sürdürülebilir yöntemlerinden biri olarak tanımlanmıştır.”

Profesör O’Mullane, kendisi ve doktora öğrencisi Ummul Sultana’nın geliştirdiği yeni kompozit malzemenin, katalizör olarak ucuz ve kolayca elde edilebilen elementler kullanarak hidrojen ve oksijene ayrılmasını sağlayan elektrokimyasal su sağladığını söyledi.

Geleneksel olarak, suyun bölünmesi için katalizörler iridyum oksit, rutenyum oksit ve platin gibi pahalı değerli metalleri içerir.

O’Mullane; “Bulduğumuz şey; suyu bölmek ve emisyon olmadan hidrojeni üretmek için kararlı iki işlevli bir katalizör oluşturmada toprakta bol miktarda bulunan daha ucuz alternatifleri (yalnızca altın nanopartiküllerin bir kısmına sahip kobalt ve nikel oksit) kullanabileceğimizdi. Endüstri açısından bakıldığında, sudan hidrojen üretmek için iki farklı katalizör yerine bir katalizör malzemesinin kullanılması çok mantıklıdır. Depolanan hidrojen daha sonra yakıt hücrelerinde kullanılabilir. Yakıt hücreleri, bir çok araçta kullanılan yaygın bir teknolojidir. Hidrojeni ve oksijeni elektrik üretmek için yakıt olarak kullanırlar. Çok ucuza üretilmiş hidrojen ile, maksimum talep ya da taşıma sistemimiz sırasında gerektiğinde yakıt hücresi kaynaklı elektriği şebekeye geri gönderebiliriz ve yayılan tek şey sudur. ”

The post Yeni Katalizör Ucuz Hidrojen Yakıtı Üretir appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı