25 Ekim 2021, Pazartesi

YouTube Oculus Go Uygulamasını Başlattı

Sanal gerçeklik büyüyebilmesi için Oculus Go ve Quest gibi kulaklıklar onu daha fazla tüketici dostu haline getiriyor. Ancak artırılmış gerçeklik olarak görülen ve Jaunt gibi bazı VR stalwarts kaynakları onu AR’a kaydırıyor.

YouTube VR’nin, Oculus Store’da Oculus Go için sunulması tüm Oculus kulaklıklarında YouTube’un resmi olarak izlenebileceği anlamına gelir. Uygulama ilk olarak Oculus Connect’te duyuruldu. Ancak ne zaman çıkacağına dair herhangi bir tarih belirtilmedi.

YouTube, yeni 180 derecelik video formatı ile, VR180 Creator aracını Windows desteği ile güncelledi. Böylece daha fazla film yapımcısı 180 derecelik videolar oluşturmak için bu formatı kullanabilecek. 180 derecelik VR videonun ardındaki mantık, Google’ın çoğu insanın 360 derecelik bir videoda her şeye bakmadığını keşfetmesidir. İnsanlar 360 derecelik bir video izlediklerinde, genellikle tek bir yöne oturur ve arkasına bakmazlar. Yani videonun yarısı aslında boşa harcanır. Ayrıca, VR film yapımcılarının 360 derecelik video oluşturması çok zor. 180 derecelik video, VR hayranları tarafından daha iyi kullanılır ve film yapımcıları için de daha kolaydır.

Son olarak, YouTube kilitli ses desteği ekliyor. Nereye baktığınıza bağlı olarak değişen mekânsal sesler harika olsa da, VR belgeselleri gibi şeyler için kötü bir deneyim olabilir. Eğer bir VR belgeselinde iseniz ve yanlış yöne bakıyorsanız, bu bazen anlatıcıyı duymadığınız anlamına gelir. Ya da arka plan müziği ses seviyesini düşürür. Kilitli ses, baktığınız yerde sesi aynı tutar. Böylece arka plan müziğini veya anlatıcıyı her zaman dinleyebilirsiniz.

Bunlar küçük güncellemeler. Ancak YouTube’da daha iyi bir VR deneyimine doğru ilerliyorlar. Bu durum, özellikle Jaunt gibi bazılarının tamamen VR videolarından uzaklaştığı bir ortamda VR videolarını izlemenin en kolay yollarından biri haline geldi.

The post YouTube Oculus Go Uygulamasını Başlattı appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı