22 Eylül 2021, Çarşamba

Ağlayarak Stres Zehrini Atabilirsiniz

Ağlayarak Stres Zehrini Atabilirsiniz

Current Directions in Psychological Science adlı bilim dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre ağlamak ruh sağlığına iyi geliyor. Uzmanlara göre vücutta stresin yarattığı ‘zehirli madde’ ağlayarak dışarı atılabiliyor. 30 farklı ülkeden ve kültürden katılımcının yer aldığı araştırmada kişilere ağlamadan önce ve ağladıktan sonraki ruh hallerine ilişkin bir takım testler ve anketler yapıldı. Katılımcıların %70 inin ağladıktan sonra daha normal ve yaşam sevinci yüksek ruh haline sahip olduğu belirlendi.

Psikoloji uzmanları da araştırmada elde edilen verilere dayanarak bazı çıkarımlar yaptı. Uzmanlara göre uzun yaşayan insanlar genelde duygusal insanlar. Duygusal insanların stres karşısında daha kolay ağladığını böylece içinde biriken stresten kurtulduğunu belirten araştırmacılar kişilerin haftada en az bir kere ağlamasının faydalı olduğu görüşünde .

80’li yıllarda insanların neden ağladıklarını araştıran Amerikalı doktor William Frey’e göre ise ‘ruhsal kökenli gözyaşı’ ile kişi stres hormonlarını vücudundan atıyor. Frey ayrıca, ‘gözyaşının bedenden gelen maddenin dış salgısı’ olduğunu belirtiyor. Gözyaşının idrar ve terleme gibi bir tür dış salgı olduğunu vurgulayan Frey’e göre vücutta stresin yarattığı ‘zehirli madde’ ağlayarak dışarı atılıyor. Japon uzman Junko Umihara’ya göre ise vücutta stres birikimine karşı kişi ağlamakla kendini savunuyor.

Japonya’da okullarda çocuklar ruh sağlıkları için ağlamaya teşvik ediliyor. Uzman Hidefumi Yoshida, okullarda ve şirketlerde verdiği eğitimlerde, ağlamanın vücuda faydalarını anlatıyor ve haftada bir kez ağlayan kişinin stressiz bir hayata sahip olabileceğini vurguluyor. Japonya’da son yıllarda ağlamanın ruh sağlığına faydaları üzerine insanlar bilinçlendirilirken, yapılan araştırmalara göre ülkede son 10 yılda intihar oranları azaldı. (Kaynak: euronews)

Hakkında: zumreOrg42

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.