22 Eylül 2021, Çarşamba

Araştırmacılar Drone Navigasyonunu Daha Kolay Hale Getiriyor

Çok pervaneli cihazı uçurmak ve aynı anda fotoğraf çekmek için uğraşan drone operatörleri, yakında uçuşu yönlendirmek için çok daha basit bir yönteme sahip olabilir.

Bilgisayar Grafikleri Teknolojisi profesörü Bedrich Benes ve doktora öğrencisi Hao Kang, drone’larla gezmek ve fotoğraf çekmek için dokunmatik ekranlı bir yöntem geliştirmek üzere kurumsal araştırmacılarla işbirliği yaptı. FlyCam olarak adlandırılan yöntem, drone ve kamera hareketlerini birleştirmek konseptiyle çalışır.

Benes: “Kullanıcı drone ve kamera için çoklu kontroller hakkında düşünmek zorunda değil. Drone’u dokunmatik ekranlı bir cihazdaki basit hareketlerle kontrol edilen basit bir üç boyutlu uçan kamera olarak düşünebilir.”

FlyCam, akıllı bir telefon veya tablet üzerinde bir veya iki parmağınızı sürükleyerek, görüntüyü hızlandırarak, döndürerek veya çekerek drone’u kontrol eder. Drone kameranın ekseni boyunca ileri veya geri hareket eder ve ekrana tek veya çift dokunuşla gider. Geleneksel, daha karmaşık drone kontrolleri, drone navigasyon için çift joystick’lerin yanı sıra, kamerayı kontrol etmek için ek bir joystick ve gimbal (tek bir eksende rotasyona izin veren bir destek) kullanır.

Kang: “Bir kullanıcı araştırması yaptık ve kullanıcıların çoğu FlyCam ile daha iyi performans gösterdi. Ağır uzaktan kumandaların kombinasyonuna kıyasla sadece tek bir basit mobil cihazın kullanılması daha kolaydır.”

Benes araştırma kapsamında, uzaktan kumandalı lisanslı drone pilotlarının yeteneklerine baktıklarını ve bunu FlyCam kullanarak ilk kez bir drone almayı tercih eden insanlarla karşılaştırdıklarını ifade etti. “Bizi en çok etkileyen şey; ilk kez bir drone’u uçuran insanların, lisanslı olan pilotlarla aynı ya da onlardan daha iyi bir performans göstermesiydi.”

FlyCam bir Android sistemi kullanarak test ediyordu. Pilotlar, daha büyük hareketler ve daha iyi kontrol için izin veren bir tablet kullanırken daha iyi çalıştı.

Benes ve Kang, kameradan otomatik fotoğrafları içerecek olan araştırmayla çalışmalarına devam edecekler.

The post Araştırmacılar Drone Navigasyonunu Daha Kolay Hale Getiriyor appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı