25 Eylül 2021, Cumartesi

Dünyanın İlk 3 Boyutlu Tıbbi Görüntüleme Tarayıcısı: EXPLORER

Tüm insan vücudunun 3 boyutlu görüntüsünü bir kerede yakalayabilen dünyanın ilk tıbbi görüntüleme tarayıcısı EXPLORER, ilk taramalarını üretti.

UC Davis’in bilim insanları Simon Cherry ve Ramsey Badawi’nin buluşu olan EXPLORER, tüm vücudu aynı anda görüntüleyebilen birleşik bir Pozitron Emisyon Tomografi (PET) ve X-Ray Bilgisayarlı Tomografi (CT) tarayıcısıdır. Makine, diğer tarayıcılardan çok daha verimli bir şekilde radyasyon yakaladığından, EXPLORER, bir saniye kadar kısa bir sürede bir görüntü üretebilir ve zamanla, tüm vücutta hareket ederken özel olarak etiketlenmiş ilaçları izleyebilecek filmler üretebilir.

Geliştiriciler, teknolojinin diyagnostiği geliştirmesinden hastalığın ilerlemesini takip etmesine ve yeni ilaç tedavilerini araştırmaya kadar sayısız uygulamaya sahip olmasını ümit ediyor.

Yeni cihazı kullanan insanların taramalarından ilk görüntüler, 24 Kasım’da Chicago’da başlayacak olan, Kuzey Amerika’nın yaklaşan Radyoloji Derneği toplantısında gösterilecek. Tarayıcı, Şanghay merkezli United Imaging Healthcare (UIH) ile ortaklaşa olarak en son teknoloji temelinde geliştirildi ve sonunda daha geniş bir sağlık pazarı için cihazlar üretecek.

UC Davis Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde Profesör Cherry; “Görüntülerin yıllarca nasıl olacağını hayal ettiğimde, bu ilk taramada görebileceğimiz inanılmaz detaylar için hiçbir şey beni hazırlamamıştı. Yapılması gereken çok fazla dikkatli analiz olsa da, EXPLORER’ın verdiğimiz sözleri kabaca sunduğunu düşünüyoruz.”

UC Davis Sağlık’ta Nükleer Tıp şefi ve Radyoloji Bölümü Araştırma Başkan Yardımcısı Badawi, UIH ve Şangay’daki Zhongshan Hastanesinde Nükleer Tıp Departmanı ile işbirliği içinde elde edilen ilk görüntüleri görünce çok şaşırdığını ifade etti.

Badawi; “Özellikle yeniden yapılandırma yöntemini biraz daha optimize ettikten sonra detay seviyesi oldukça şaşırtıcıydı. Normal PET taramalarında görmediğimiz özellikleri görebiliyorduk. Ayrıca zaman içinde üç boyutlu olarak vücut etrafında hareket eden bir radyoaktif izleyiciyi (radiotracer) gösteren dinamik dizi, açıkçası, akıl almazdı. İnsanlarda böyle bir veri elde edebilecek başka bir cihaz yok.”

Badawi ve Cherry, ilk olarak 13 yıl önce toplam vücut tarayıcısını geliştirmişlerdir. 2011 yılında Ulusal Kanser Enstitüsü’nün desteği ile bu fikirlerini geliştirmeye başlamışlardır. 2015 yılında NIH(Ulusal Sağlık Enstitütüleri)’nden aldıkları destek sayesinde, bir ekip kurarak,  EXPLORER tarayıcıyının oluşumu sağlanmıştır.

Cherry, EXPLORER’ın klinik araştırma ve hasta bakımı üzerinde derin bir etkisi olmasını beklediğini çünkü bunun, mümkün olandan daha yüksek kalitede diagnostik PET taramaları ürettiğini ifade etti. EXPLORER ayrıca mevcut PET taramalarından 40 kata kadar daha hızlı tarama yapar ve 20-30 saniye gibi kısa bir sürede tüm vücutta bir diagnostik tarama yapabilir. Alternatif olarak, EXPLORER mevcut PET taramasından 40 kat daha az bir radyasyon dozu ile tarayabilir, yeni araştırma yolları açar ve bir bireyde tekrarlanan birçok çalışmanın yürütülmesini mümkün kılabilir veya kümülatif radyasyon dozunun kontrolünün özellikle önemli olduğu pediatrik çalışmalarda dozu önemli ölçüde azaltır.

Cherry, “Görüntü kalitesi, edinme süresi ve enjekte edilen radyasyon dozu arasındaki fark, farklı uygulamalara göre değişecektir ama her durumda, daha iyi, daha hızlı ve daha az radyasyon dozuyla veya bunların bazı kombinasyonlarını tarayabiliriz.”

İlk kez bir görüntüleme tarayıcısı, aynı anda vücudun tüm organlarında ve dokularında neler olup bittiğini değerlendirebilecektir. Örneğin, kan akışını niceliksel olarak ölçebilir veya vücudun her yerinde glikozu nasıl tuttuğunu gösterebilir. Araştırmacılar, tek bir tümör bölgesini, inflamasyonu, enfeksiyonu, immünolojik veya metabolik bozuklukları ile kanser ve diğer birçok hastalığı incelemek için tarayıcıyı kullanmayı düşünmektedirler.

Araştırmacılar araştırma projelerine başlamayı ve EXPLORER kullanan hastaları Haziran 2019 gibi erken bir tarihte izlemeyi umuyorlar. UC Davis ekibi ayrıca, tarayıcıdaki erken insan çalışmalarının kapsamını genişletmek  için Şangay’daki Zhongshan Hastanesinde Nükleer Tıp müdürü Hongcheng Shi ile dikkatli bir şekilde çalışıyorlar.

Cherry; “Şimdi, odak noktamız, EXPLORER’ın hastalarımıza nasıl fayda sağlayacağını ve tüm insan vücudunun sağlık ve hastalık konusundaki bilgimize katkıda bulunacağını gösterecek çalışmalar…”

 

The post Dünyanın İlk 3 Boyutlu Tıbbi Görüntüleme Tarayıcısı: EXPLORER appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı