22 Eylül 2021, Çarşamba

Google’ın Motorlu Sanal Ayakkabı Fikri, VR’de Sınırları Ortadan Kaldıracak

Google, tekerlekli VR ayakkabısı için bir patent başvurusunda bulundu. Şu anda en rahat VR deneyimleri genellikle kullanıcı otururken yapılanlardır. Ancak kullanıcı, zihinsel olarak, sanal gerçeklik dünyasında yaptığı sınırsız yolculuğun tadını çıkarsa bile fiziksel olarak hareket etmesi kısıtlı olduğu için bu bir sorun haline gelir.

David Grossman; “VR’nin vaadi her zaman keşfedilecek sınırsız bir alanın olmasıdır. Ama fiziksel olarak insanlar, duvarlara çarpmadan ya da trafiğe girmeden bu dünya etrafında nasıl hareket edecek?”

Artırılmış ve/veya Sanal Gerçeklik Ayakkabıları

 

Bu fikir, sanal gerçeklik sırasında bir kullanıcıyı güvenli sınırlar içinde tutacak özel ayakkabılarla ilgilidir: “Motorlu Ayakkabılar”. Teorik olarak, bir duvara doğru yürümekten veya TV’nizi parçalara ayırmaktan çekinmeden sanal dünyalarda özgürce yürüyebilmenizi sağlar. Ayakkabılar, elektrikli motorlarla çalışan tekerleklerin üzerine oturtulmuştur ve sanal gerçeklik deneyiminin fiziksel sınırlarına engel olur. Alttaki tekerlekler, VR’de dolaşırken  bulunduğunuz yerde sizi korumaya yardımcı olur.

“Eğer sınırların dışına çıkarsan, ayakkabılar seni içeri sokar.”

 

Rob Jagnow: “A noktasından B noktasına gerçek hayatta ulaşmak nispeten basittir, ancak sanal gerçeklikte, 3 boyutlu bir ortamda hareket etmenin doğal hissettirdiği bir deneyim oluşturmak zor olabilir.”

Jesus Diaz ayakkabılara gerçek zamanlı bir bakış sunarken, dışarıdan bakıldığında Michael Jackson’ın moonwalking’i gibi görüneceğini ifade etti.

 

 

Kullanıcının ayakkabılarına gerçek hareket ekleyerek, yönlendirme hem optik hem de fiziksel olabilir. Odanın kenarına doğru yürürken, ayaklarınız yere değdiğinde ayakkabılardaki motorlar ters yönde hareket edecektir. Esasen, ortamda veya cihazın kendisinde bir yere yerleştirilmiş bir izleme sensörü, kullanıcının önceden tanımlanmış bir bölge içinde nerede bulunduğunu ölçecektir. Bir kullanıcı eşiği veya tanımlanan alanın dış sınırlarını geçtikten sonra, ayakkabının motoru devreye girer, kullanıcıyı tekrar oyun alanının göreceli güvenliğine geri getirir.

Patentin belirttiği gibi, Google’ın yeni ayakkabıları, sizi gerçek hayatta tek bir noktada tutarak ‘sanal ortamda sonsuza kadar’ yürümenize izin verecek…

The post Google’ın Motorlu Sanal Ayakkabı Fikri, VR’de Sınırları Ortadan Kaldıracak appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı