25 Eylül 2021, Cumartesi

Skolyoz Hastaları İçin Erişilebilir VR Sırt Çantaları

Katılımcılar, XR becerilerini geliştirmede az temsil edilen grupların güçlendirilmesine adanmış bir zirve olan VR Çeşitlilik İnisiyatifi’ndeki atölye çalışmalarında, çeşitli fiziksel engellerden muzdarip bireyler için erişilebilir sırt çantaları oluşturmak için VR kullandı.

VR sanatçı Continuum, “VR, kendi vücudunuzda ve tamamen yaratıcı bir alanda, istediğiniz her şeyi yapabilmeniz için en yakında olacak. Bugün yaptığımız şey bu olacak ve umarım, günün sonunda inanılmaz şeyler oluşturacağız.”

Amaç, biri tekerlekli sandalye kullanıcısı ve iki skolyoz hastası kişiler için, omurganın anormal eğriliğini içeren tıbbi bir bozukluk olmak üzere üç erişilebilir sırt çantası tasarlamaktı. Skolyoz ve tekerlekli sandalye kullanan hastalar için geleneksel sırt çantalarını kullanmak genellikle rahatsız edici olabilir; hatta bazı durumlarda kullanılması mümkün olmayabilir. 

Tasarımlarını bilgilendirmek ve onları daha erişilebilir kılmak için ekipler; mesleki terapist Emma Shepherd ile konuştu. Daha sonra, VR teknolojisiyle çantalarını tasarlamak için yaklaşık altı saat kadar çalıştılar.

Terapist Emma Shepherd: “Bu tür bir teknoloji, insanların, özellikle de engelli insanların yaşamlarını gerçekten değiştirebilir. Onlar için günlük hayatı kolaylaştırabilir.”

Ekip üç gruba ayrıldı, her biri sırt çantasını kullanacak olan üç kişiden biri tarafından yönetildi. Ayrıca; kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için kıyafetleri özel olarak tasarladı.

VR Çeşitlilik Girişimi’nden Katılımcı ve Takım Lideri Jo: “Omurgamda oldukça şiddetli skolyoz var. Sırt çantaları sırtımın alt kısmına dayanıyor. Sırtımın en zayıf kısmı burası… Bu yüzden en zayıf tarafın üstüne çıkmaya ve küçük bir sırt çantası yapmaya karar verdik. Sol omuzu seçtik çünkü ağırlık bana göre daha iyi… ”

Skolyoz hastası iki katılımcının sırt çantalarını oluşturmak için ikilinin sırtları görsel olarak gösterilmek için tarandı. Her bir ekip; daha sonra VR modellerini oluşturmak ve paylaşmak için kullanılan bir tasarım aracı olan Gravity Sketch’i kullandı. Sırtlarını nazikçe dinlendirecek temel yapıları 3D kullanarak, sırt çantası modelini VR’ye yükleyip sırt çantası modelini tasarlayabilirdi. Daha sonra sırt çantasının her birini bu tutucular etrafında tasarladılar. Bu da kullanıcıların daha az rahatsızlığı olan ağır eşyaları taşıyabilmelerini sağladı. Tekerlekli sandalyedeki katılımcı için, o ve ekibi sandalyesine kolayca takılabilen ve doğal olarak onunla birlikte hareket edebilecek bir yük arabası oluşturdu.

Kısa bir zaman diliminde ve sanal gerçeklikle ilgili bir bilgi birikimiyle; bu genç gruplar üç kişinin hayatları üzerinde gerçek bir etki yarattılar. Bu çalışma VR teknolojisinin dünyayı daha erişilebilir hale getirebileceğine dair heyecan verici bir bakış… VR eğitimi, tasarımları ve yeni ürünlerin tasarlanması sayesinde VR; engelliler için yeni kapılar açabilme kapasitesine sahiptir.

The post Skolyoz Hastaları İçin Erişilebilir VR Sırt Çantaları appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı