28 Eylül 2021, Salı

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu WordPress, dünyanın en popüler açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerinden biridir. Bloglamaya odaklanmasına rağmen, yıllar içinde genel olarak web siteleri için daha esnek bir platform haline geldi. Yaklaşık on beş yıllık gelişimden sonra baya yol katetti.

Kısa bir süre önce WordPress tarafından desteklenen web sitenizi yüklemeyi denediyseniz ve bunun yerine “Error Establishing Database Connection” yazan bir mesaj gördüyseniz, Bu makalemizde bu soruna çözüm bulacağız.

Error Establishing Database Connection Problemini Anlamak

WordPress, tüm harika yeteneklerini size sunmak için iki ana teknoloji parçasını kullanır: PHP ve MySQL.

 • PHP bir programlama dilidir. WordPress – çekirdek WordPress dosyaları – PHP’de yazılmıştır.
 • MySQL bir veritabanı teknolojisidir. WordPress, web sitenizin tüm içeriğini saklamak için bir MySQL veritabanı kullanır. Bu, gönderilerinizi, sayfalarınızı, aynı zamanda sitenizin başlığı, widget’larınızın düzeni, renk ayarları vb. Gibi daha küçük öğeleri de içerir. Temel olarak, MySQL veritabanı her yerde, hatta en küçük bilgi parçasıdır.

İkisini bir araya getiren WordPress, MySQL veritabanına bağlanmak, ihtiyaç duyduğu bilgileri almak ve ekranda her şeyi görüntülemek için PHP komutlarını kullanır.

Hatanın oluştuğu yer tam burası. Ne olursa olsun, WordPress PHP komutları ile veritabanındaki bilgilere erişemediğinde hata oluşur. Bir hata olduğunda, WordPress aslında ne yapacağını bilemez, bu yüzden söyleyebileceği tek şey, “Error Establishing Database Connection.”

Bununla birlikte, hatanın meydana gelmesinin bir nedeni olabilir. Daha çok yaygın olan hatalardan bazıları şunlardır.

 • Yanlış giriş bilgileri . WordPress, veritabanına erişmek için belirli bir giriş ve şifre gerektirir. Herhangi bir nedenden dolayı bunlar değişmişse, WordPress artık veritabanından herhangi bir şey almayı başaramayacaktır.
 • Bozuk WordPress dosyaları . Çekirdek WordPress dosyaları, diğerleri arasında, başarısız bir güncellemenin sonucunda bozulabilir. Bu eklentilerin, temaların ve hatta ana WordPress yazılım güncellemelerinin bile başarısız güncellemeleri gibi şeyleri içerebilir.
 • Bozuk veritabanı . Bu, veritabanını dahili olarak dağıtan haydut bir eklentinin, bir saldırganın saldırısının, bir tema başarısızlığının ve daha birçok şeyin bir sonucu olabilir.
 • Veritabanı sunucusu çalışmıyor . Bazı durumlarda, web sunucusu – web sitenizin dosyalarını depolayan sunucu – veritabanından farklı bir makinede çalışır. Ve bu ayrı veritabanı sunucusu, herhangi bir sebepten ötürü çalışmaz.
 • Çok fazla trafik var . Bu iyi bir sorun olsa da, hala bir sorun. Özellikle, veritabanınız trafikteki yüksek artış nedeniyle yanıt vermeyebilir. Örneğin, yayınlarınızdan biri viral oldu ve şimdi herkes sitenize erişmeye çalışıyor? Bu nedenle sunucu bu ziyaretleri kaldıramaz.

Error Establishing Database Connection” Hata düzeltmesi nasıl yapılır

Zamanınıza değer verdiğimden, öncelikle sorunu sizin için en hızlı şekilde çözecek bir yol önereceğim. Daha sonra, daha derine ineriz ve tüm düzeltmeleri kendi elinizle nasıl yapacağınızı göstereceğim.

1. Web Host Sağlayıcınızla Temasa Geçin

Hosting servis sağlayıcınız la  iletişim geçmek her zaman iyi bir fikirdir.

Siteniz sadece bir dakika önce (ya da bir gün önce) çalışıyorsa web sunucuzda bir arıza olabileceğini varsayabiliriz.

 • Veri tabanı sunucusu çalışmıyorsa ve sorunsuz çalışıyorsa ve
 • Şu anda sunucuda etkinlik veya trafikte herhangi bir artış yoksa.

Çoğu durumda, servis sağlayıcınıza hangi  hatayı aldığınızı söylerseniz, size nedenin tam olarak ne olduğunu söylerler da sizin için düzelttirecektir.

En önemlisi, veri tabanınızın iyi olup olmadığını ve sunucuda herhangi bir şüpheli etkinlik olup olmadığını size söylerler.

Arıza hosting firmanızda değilse (sunucu çalışır durumda ve trafikte sorun yoksa) ve size yardım etmek istemiyorlarsa 2. adıma geçebilirsiniz

2. Eklentinizin veya Tema Dosyalarınızın Bozulmadığını Kontrol Edin

WordPress dosyalarınız, birkaç talihsiz olayın sonucu olarak bozulmuş olabilir.

Örneğin, belki bir eklentiyi veya temayı güncellediniz ve her şey çöktü? Belki de siteyi harici bir servise bağladınız mı? Belki bazı dosyaları el ile düzenlediniz?

Yukarıdakilerden herhangi bir olaydan sonra siteniz bozulduysa, muhtemelen sizin suçunuz var demektir. Bunlardan hiçbirini yapmadıysanız, bu adımı atlayın.

İşte yapabilecekleriniz:

 • 1. İlk önce sunucunuza FTP ile bağlanın. Bunu FileZilla adlı ücretsiz bir araçla yapabilirsiniz.

Bağlanmak için FTP hesabınıza bir giriş ve şifre gerekir. Bunların nerede olduğunu bilmiyorsanız, bunları almanın en kolay yolu, ilk kayıt olduğunuzda web barındırıcınızdan aldığınız ilk e-postaları aramaktır. Alternatif olarak, hosting destek temsilcinizden size bu ayrıntıları vermesini isteyebilirsiniz.

Sunucuya bağlanın ve WordPress kök klasörüne gidin. Genellikle “public_html” veya “www” olarak adlandırılır.

Temel kural şudur: “wp-content” ve “wp-admin” gibi alt klasörleri görebiliyorsanız, WordPress kökündesiniz demektir.

 • 2. “wp-content” e gidin ve “plugins” klasörünü  yeniden adlandırın (“plugins” olmadığı sürece diğer isimler hangisi olursa olsun ):
 • 3. Sitenize geri dönün ve hatanın hala devam edip etmediğini kontlar edin.

Hata devam etmiyorsa, artık bazı eklentilerden kaynaklandığını biliyorsunuz. FTP’ye geri dönün, klasörü “eklentiler” olarak yeniden adlandırın. İçeri girin ve tek tek eklentilerin klasör adlarını tek tek değiştirin. Bunu yapmanın en kolay yolu, sonunda bir alt çizgi eklemektir: “_”

Hatanın hangi eklentiden kaynaklandığını öğrenmek için sitenize geri dönün. Belirli bir eklentiye indirdikten sonra, sorun çözücüyü buldunuz. Ya da, çözümün belgelenip belgelenmediğini görmek için silin veya çevrimiçi olun.

 • “Plugins” klasörünü yeniden adlandırdıktan sonra bile hata devam ediyorsa, “themes” klasörü ile aynı işlemi gerçekleştirin.
 • Bu yardımcı olmazsa, her iki klasörü de “eklentiler” ve “temalar” olarak yeniden adlandırın. Hata başka bir şeyden kaynaklanıyor demektir.

 3. Veritabanınız Bozulmuş mu Kontrol Edin

WordPress veritabanı oldukça karmaşık bir şeydir ve sıkıntılardan kaçınmak için mükemmel bir şekilde birlikte çalışmaya devam etmesi gereken çok sayıda küçük çark vardır. Zaman zaman, veritabanı bağlantısı kurarken hata görüyorsunuz.

 • 1. Kontrol edilecek ilk şey, WordPress kontrol panelinize gitmek – YOURSITE.com/wp-admin

Aynı ana hatayı görürseniz: “Error Establishing Database Connection”, bu adımı atlayın.

 • 2. Başka bir şey görürseniz, WordPress’in yapmanız gerektiğini önerdiğine dikkat edin. Son sürümlerinde, WordPress problem çözme çözümlerini genişletmiştir, bu yüzden orada iyi tavsiyelerde bulabilirsiniz. Olasılıklardan biri:

Bir başka olasılık ise “Bir veya daha fazla veritabanı tablosu kullanılamıyor […]” ile başlayan bir mesaj göreceksiniz. Bu, veritabanını “onarmak” zorunda olduğunuz anlamına gelir.

Bu aslında oldukça basit. Öncelikle sitenize bir kez daha FTP üzerinden bağlanın. WordPress köküne gidin ve masaüstünüze “wp-config.php” dosyasını indirin.

Bu dosyayı not defterinde düzenleyin, sonuna bir satır ekleyin ( “Hepsi bu kadar, düzenlemeyi durdur” dan hemen önce ):

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Şimdi dosyayı eski sürüme yazarak sitenize (FTP üzerinden) yükleyin.

Site-adınız.com/wp-admin/maint/repair.php

Düğmelerden birini tıklayın. Otomatik onarım tamamlandığında, sitenize geri dönün ve hatanın hala olup olmadığını kontrol edin.

Hata yoksa harika! Ancak hala “wp-config.php” dosyanızı önceki durumuna geri almanız gerekiyor. Yeni eklediğiniz ve dosyayı yeniden yüklediğiniz yeni satırı kaldırın.

Hata hala devam ediyorsa, bir sonraki adım:

4. Veritabanı Bağlantısı Bilgilerinizi Kontrol Edin

Bahsettiğim gibi, WordPress veritabanına bağlanmak için belirli bir kullanıcı adı ve şifre kullanıyor. Normalde, bu erişim kimlik bilgileri kendi başlarına değişmez. Ancak, site dosyalarınızda, barındırma ortamınızda veya başka bir şeyde değişiklik yaptıktan sonra bazı garip senaryolar yaşayabilirsiniz. Başka bir deyişle, olmamalarına rağmen, erişim bilgileri bazen değişmektedir. Ve kötü erişim bilgileri ile – “Error establishing a database connection” oluyor!

Düzeltmek için  “wp-config.php” dosyasında yapılır. Bu hatlardan özellikle bahsediyorum:

define('DB_NAME', 'some_db');
define('DB_USER', 'some_username');
define('DB_PASSWORD', 'some_pass');
define('DB_HOST', 'localhost');

WordPress’in veritabanına bağlanması gereken tüm detayları tutarlar. Bunlardan herhangi biri yanlışsa, bağlantı kurulamaz.

Bu sorunu düzeltmenin manuel bir yolu olduğunu unutmayın, ancak dürüst bir şekilde birden fazla adım gerektirir ve kullandığınız web barındırıcısına ve kullandıkları arabirime göre gerçekten kafa karıştırıcı olabilir. Başka bir deyişle, burada söyleyebileceğim bir şey, sadece benimle aynı ana bilgisayarı kullanan küçük bir kullanıcı yelpazesi için geçerli olacaktı, bu yüzden sizin için çok daha evrensel bir çözümüm var:

“Wp-config.php” dosyasındaki dört satırı alın, bunları panoya kopyalayın, web barındırma desteğinize tekrar başvurun, sohbet penceresine bu satırları yapıştırın ve bağlantıların yapılabilmesi için ayrıntıların doğru olup olmadığını sorun.

Temsilci her şeyi kontrol edecek ve bazı geri bildirimlerle size geri dönecektir. Çoğu zaman, herhangi bir şey değişmiş olması durumunda size doğru bilgileri verecektir.

Tek yapmanız gereken yeni kimlik bilgilerini almak ve “wp-config.php” dosyanıza yerleştirmektir.

define('DB_NAME', 'some_db'); /* this is the name of your WordPress database */
define('DB_USER', 'some_username');
define('DB_PASSWORD', 'some_pass');
define('DB_HOST', 'localhost'); /* this is the web address of your database server */

Son olarak, dosyayı FTP ile yeniden yükleyin.

Bu aşamada sitenize geri dönüp hatanın giderilip giderilmediğini görebilirsiniz.

Eğer sorun çözülmediyse sizin için tavsiye edebileceğim son bir adımım var.

5. Varsayılan WordPress Dosyalarını Geri Yükleme

Daha önce de belirttiğim gibi, temel WordPress dosyaları bir dizi nedenden dolayı bozulabilir. Belki de sitenizde bir HACK girişimi oldu, belki bazı dosyaları kazayla değiştirdiniz, belki de saldırgan bir eklenti değişiklik yaptı.

Sebep Her ne olursa olsun, hala WordPress’in varsayılan dosyalarını geri yükleyebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu, WordPress.org’un temiz bir sürümünü WordPress.org’dan indirip şu anda sahip olduğunuzun sitenin üzerine kopyalamaktır.

Buradan sayfaya gidin ve en yeni paketi masaüstünüze indirin ve “wp-content” klasörünü silin.

Ardından, sitenize FTP üzerinden bağlanın, ana WordPress köküne gidin, yeni WordPress dosyalarınızı yükleyin. Önceki tüm dosyaların üzerine yaz seçeneğini seçin.

Yükleme tamamlandığında sitenize geri dönün ve sonucu görün.

Bu son çare tür bir düzeltme idi. Bu yardımcı olmazsa, web barındırma destek hattınıza geri dönmekten başka bir seçeneğiniz olmayacak, onlara yaptığınız her şeyi anlatın ve yardım isteyin. Bu aşamada, sorunu kendiniz düzeltmek için yapabileceğiniz her şeyi temelde yaptınız.

Gelecekte bu hatayı önlemek için ne yapmak gerekiyor?

Sitenizi bir veritabanı bağlantısı kurarak herhangi bir hataya karşı korumak için% 100 başarısızlık sağlamayan bir yol olmasa da, sigorta makinenizde en az% 90 güvenli olması gereken iki ana unsur vardır:

 • Kaliteli hosting Sadece WordPress ile çalışmak için platformlarını optimize eden ana bilgisayarlarla çalışın. Böylelikle, her zaman bilgili desteğinize ve hızlı yardıma güvenebilirsiniz. Ayrıca birçok yaygın WordPress probleminden de kaçınacağınız söyleyelim.
 • Yedek alın. UpdraftPlus (otomatik olarak çalışır) gibi basit bir yedekleme eklentisi yükleyin ve her zaman birşeyler ters giderse geri yükleyebileceğiniz çalışan bir WordPress yedeğine sahip olursunuz.

Umarım bu Makale sorununuza yardımcı olur.

The post WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu appeared first on codeturkiye.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.