28 Eylül 2021, Salı

Yeni İmplante Edilebilir Yama Kalp Krizinden Kurtulanların İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Yeni elde edilen yama, kalp krizi sırasında hasar gören dokuları iyileştirmek için bir molekül kokteyli sızdıran ince bir filmden oluşur. Fareler ve domuzlarla yapılan deneylerde; bu yamaların, yaraların en aza indirilmesine ve kalbin kan pompalama yeteneğini korumasına yardımcı olduğu tespit edildi. Konu ile ilgili çalışmalar ve sonuçları 28 Kasım’da araştırmacılar tarafından Science Advances’te yayınlandı. Bu tür cihazlar bir gün kalp krizinden kurtulanların kalp yetmezliği riskini en aza indirme umudu oluşturuyor.

Her bir kalp-iyileştirici filmin tabanı; küçük iğneler ile çivili bir polimer tabakasıdır. Diğer mikro iğneli yamalara benzer şekilde, aşıları sağlayan, ancak hastanın cildinden ziyade  kalbine yapışacak şekilde tasarlanmıştır. Polimerin, mikro iğneler dizisi karşısındaki yüzeyi, kalp stromal hücrelerini içeren bir jel içinde kaplanır. Bu hücreler, proteinler ve kalp kas hücrelerinin büyümesini destekleyen mikro RNA’lar olarak bilinen küçük genetik materyaller gibi moleküller salgılar.

Raleigh’teki North Carolina State Üniversitesi’nde Biyoloji Mühendisi olan Ke Cheng, “…yama hücrelerini küçük eczaneler olarak görüyoruz” diyor. Kalbe bir yama eklendiğinde, mikro iğneler tedavi edici molekülleri kardiyak stromal hücrelerden doğrudan hasarlı dokuya doğru yönlendirir.

Cheng’un ekibi, farelerde mikro iğneli yamaların, sağlıklı doku büyümesini ve hafifletilen yaraların ne kadar iyi olduğunu test etti. Araştırmacılar farelerin kalp krizi geçirmesinden üç hafta sonra, mikro iğneli yama uygulanan  farelerin  kalp krizinden etkilenen kalplerinde yaklaşık yüzde 40 oranında sağlıklı doku buldu. Oysa tedavi edilmeyen farelerde bu oran yaklaşık yüzde 10’du.

SERTLEŞTİRİLMİŞ KALKALAR Hayvanların kalp krizi geçirmesinden üç hafta sonra sıçanlardan alınan kalp dokusu numuneleri, tedavi edilmemiş farelerin (solda) mikronedle yamaları (sağda) ile tedavi edilen farelerden çok daha fazla yara izi (mavi) olduğunu göstermektedir.

Yeni Mikro İğne Tasarımı

Domuzlar için, araştırmacılar; her kalp atışıyla hayvanın sol ventrikülünden vücudunun geri kalanına ne kadar kan pompalandığını ölçerek kalp sağlığını izledi. Kalp krizinden dört saat sonra, her kalp atışı, hem tedavi edilen hem de tedavi edilmemiş domuzlarda, sol ventriküldeki tüm kanın yaklaşık % 56 ila 57’sini serbest bıraktı. Ancak kalp krizinden 48 saat sonra sonuçlar birbirinden uzaklaşmaya başladı: Mikro iğne yamalar ile tedavi edilen kalpler, sol ventrikül hacminin yaklaşık yüzde 60’ını pompalarken, tedavi edilmeyen kalpler yaklaşık yüzde 50 oranında pompaladı.

Louis Louisville Üniversitesi’nde Kardiyovasküler Bölümü Araştırmacı Tamer Mohamed: “Yeni mikro iğne tasarımı çok ilginç ve heyecan verici bir fikir; ancak araştırmacılar, bu yamalarla implante edilen hayvanların daha uzun süreler boyunca nasıl yaşadıklarını araştırmak zorundalar.”

İnsanları tedavi etmek için bu mikro iğneli yamalar kullanılmadan önce, Cheng’un ekibi bu çalışmada kullanılan polimeri, vücut içinde yavaş yavaş eriyen bir madde ile değiştirmeyi planlıyor. Cheng, ayrıca araştırmacıların ayrıca açık kalp ameliyatlarında daha fazla yarayı implante etmek için daha az invaziv yollar araştırdıklarını söyledi.

The post Yeni İmplante Edilebilir Yama Kalp Krizinden Kurtulanların İyileşmesine Yardımcı Olabilir appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı