28 Eylül 2021, Salı

Yeni Pansuman Tekniği Hızlı İyileşmeyi Destekler

Wisconsin-Madison Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen yeni, düşük maliyetli bir yara pansumanı, iyileşmeyi büyük ölçüde hızlandırabilir. Yöntem, bir hastanın kendi vücut hareketlerinden elde edilen enerjiyi, bir yaralanma yerinde hafif elektrik darbeleri uygulamak için kullanır.

Kemirgen testlerinde, pansumanlar iyileşme sürelerini normal iyileşme sürecine göre neredeyse iki haftadan sadece üç güne indirdi.

UW-Madison’da Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Profesörü olan Xudong Wang; “Bu kadar hızlı bir iyileşme oranı görmek bizi şaşırttı. Cihazların bir miktar etki üreteceğinden kuşkuluyduk, fakat büyüklük beklediğimizden çok daha fazlaydı.”

Araştırmacılar on yıllardır elektriğin cilt iyileşmesi için faydalı olabileceğini biliyorlardı. Ancak günümüzde kullanılan elektro terapi ünitelerinin çoğu, güçlü elektrik donanımları ve güçlü elektrik sarsıntıları sağlamak için karmaşık kablolama gerektirmektedir.

UW-Madison’da Ameliyat Profesörü ve UW Health’de Yanık Cerrahı ve Yara İyileştirme Hizmetleri direktörü olan Angela Gibson; “Akut ve kronik yaralar dünya çapında sağlık hizmetlerinde önemli bir sorumluluk oluşturmaktadır. Yara iyileşmesinde elektriksel stimülasyon kullanımı nadirdir.”

Mevcut yöntemlerin aksine, yeni pansuman çok daha basittir.

Wang; “Cihazımız cildinize koyduğunuz bir sargı bezi kadar uygundur.”

Yeni sargılar, nanogerator adı verilen enerji-toplama ünitelerini tutan bir banda bağlanan yaralanma bölgesi için küçük elektrotlardan oluşuyor ve bir kullanıcının gövdesi etrafında ilikleniyor. Solunum sırasında kullanıcının göğüs kafesinin doğal genişlemesi ve kasılması, düşük yoğunluklu elektrik darbeleri veren nanogeratorlara güç sağlar. Bu elektrik darbelerinin yapısı, vücudun bir iç elektrik alanı oluşturmasına benzer. Düşük güçteki bu darbeler, geleneksel, yüksek güçlü elektroterapi cihazları gibi sağlıklı dokulara zarar vermez.

Araştırmacılar, hücrelerin yüksek enerjili elektrik darbelerine maruz bırakılmasının, nanojeneratorlara maruz kalan hücrelerden beş kat daha fazla reaktif oksijen türü (kanser ve hücresel yaşlanma için başlıca risk faktörleri) üretmelerine neden olduğunu gösterdi. Aynı zamanda, düşük güçteki darbelerin fibroblast adı verilen bir deri hücresi için canlılığı artırdığını ve nanojenerin darbelerine maruz kalmanın fibroblastları desteklemesini (yara iyileşmesinde önemli bir adım) teşvik ettiğini ve doku büyümesini destekleyen daha fazla biyokimyasal madde ürettiğini tespit etmişlerdir.

UW-Madison’da Radyoloji Profesörü Weibo Cai;  “Bu bulgular çok heyecan verici. İleride yapılacak çalışmalarda detaylı mekanizmaların açıklığa kavuşturulması gerekecektir.”

Aynı şekilde araştırmacılar, düşük güçteki darbelerin iyileşmeye nasıl yardımcı olduğunu tam olarak açıklamayı hedefliyorlar. Ayrıca, insan dokusuna benzeyen domuz derisi üzerinde de cihazları test etmeyi planlıyorlar ve nanogeneratorlara ek kabiliyetler kazandırmak için çalışıyorlar; ciltteki küçük algılanmayan seğirmelerden veya kalp atımının trombüs nabzından enerji depolayabilmek için yapılarını düzeltiyorlar.

İnsan deri modellerinde bu sonuçların tekrarlanabilirliğini doğrulamak için çalışan Gibson; “Bu çalışmadaki etkileyici sonuçlar, tasarımın sadeliği göz önünde bulundurulduğunda, birçok farklı yara tipi için elektriksel uyarımla ilgili heyecan verici yeni bir dönüşü temsil ediyor.”

Takım başarılı olursa, cihazlar modern tıp için büyük bir sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

Wang; “Nanogeneratorun birçok terapötik amaç için en etkili elektriksel stimülasyon yaklaşımı olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca nanogeratorler nispeten yaygın malzemelerden oluştuğu için, maliyetin normal bir sargı bezinden daha fazla olamayacağını düşünüyorum. Cihaz kendi içinde çok basit ve üretilebilir.”

 

The post Yeni Pansuman Tekniği Hızlı İyileşmeyi Destekler appeared first on NTBOX Magazin.

Hakkında: TEKNO

Ortaöğretime Yönelik 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı

11 ve 12. Sınıf Düzeylerinde 1. Dönem Konularını Kapsayan Tekrar Testleri Yayımlandı